| VictorMihail1990 a întrebat:

am 6 luni de când fumez, in ultimele zile, am o flegma cu câteva ..firicele de sânge ..precizez ca stiu simptomele oricărei boli, care are ca simtom flegmă cu sânge ( lol cum suna ) si nu am vreun semn ca as avea ori bronșită, cancer, etc... când eram mic aveam astm, dar nu mai am ...si in primele luni fumam țigări tarif, si nu aveam nimic, după m-am lăsat un timp si am început sa fumez winston cu menta, si a început sa ma usture puțin gatul..credreti ca am aceea flegma cu sânge de la fumat? Sau am o rana in gat de la țigări? Asta e început de cancer? Plus ca nu vreau ca părinții mei sa afle ca fumez :l, meh

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

La 6 luni..nu ar trwebui

| Caro34 a răspuns:

Cancer sigur nu ai, dar ar fi bine sa mergi pe la medic sa-ti faca o radiografie si un consult de specialitate fiindca treaba cu sangele nu-i de joaca fiindca daca-i de la plamani faci caverna in plamani si nu-i de gluma. Apoi, te rog ceva: are vreun rost sa scoti fumurile astea de tigara si sa te imbolnavesti cu timpul? Crezi ca arati mai bine sau esti iubit mai mult de fete sau arati mai barbat? Eu iti spun un secret: fetele nu plac prea mult baietii carora le miroase gura a tutun sau fac dinti negri si cariati cu timpul, iar daca mai bei si putin alcool, atunci mirosul e nasol tare de tot. Eu nu prea cred ca ti-ai vindecat tu complet astmul acela, mai ales ca factorii favorizanti iti sunt la indemana in fiecare zi. Te rog, mergi la medic pentru binele tau! Pe mine ma poti ignora, poti sterge ceea ce ti-am scris, dar cuvintele mele ti le vei aminti cu siguranta peste putin timp. Ai grija de tine fiindca esti o valoare si cand valorile mor, viata noastra e trista - tu vrei sa mori? Ai o viata speciala inainte, fara tigari, dar plina de intelepciune si iubire! Numai bine!

| VictorMihail1990 explică (pentru Caro34):

Hmm..eu nu fumez ca sa ma dau mare, fumez din placere, si fiind un minor, nu am chef sa ma duca maică-mea la medic. cancer sa scrie pe mine ca tot nu ma duc laughing

| 4BubaNeagra a răspuns:

Omule, eu am fumat de la 11 ani, si n-am avut niciun simptom asa.acum am 20 si m-am lasat de fumat de 1 an si ceva, sfatul meu este sa te lasi cat inca mai poti, ca dupa o sa-ti fie foarte gru, plus ca o sa-ti mananci toti bani, noptile si zilele cu tigarile!

| Blackkpanda66 a răspuns:

Poate ai bronsita.

Cauze : ronsita acuta este cauzata de cele mai multe ori de un virus. Apare frecvent in perioadele de iarna, de obicei dupa un episod de raceala sau gripa produsa de unul din virusurile: coronavirus, adenovirus sau rhinovirus. Virusul respirator sincitial poate determina bronsita acuta in special la persoanele in varsta (peste 65 de ani). In 10% din cazuri bronsita acuta este determinata de bacterii.
Bronsita acuta poate fi de asemenea cauzata de expunerea la fum, chimicale, aer poluat, substante ce irita mucoasa respiratorie sau de aspirarea (inhalarea involuntara) de alimente, voma sau mucus.

Simptome" tusea, poate fi principalul simptom: tusea seaca (uscata, fara sputa) apare in primele zile, iar mai apoi devine productiva (elimina sputa); sputa poate fi de culoare galbena, verde sau poate fi transparenta; in unele cazuri pot aparea striuri de (mici fire de sange in sputa)
-febra moderata, de obicei in jur de 38C (febra inalta poate indica o pneumonie)
-senzatie generala de astenie
-senzatie de constrictie, durere surda in piept inrautatite de inspirul profund si tuse
-wheezing (zgomot suierator)
-senzatie de lipsa de aer.

| Papushicafrumusicakiller a răspuns:

Acum că a trecut, ce aveai?