| ioanacoruga4567 a întrebat:

Am 16 ani acum. La vârsta de 2 ani și 6 luni am fost operată de luxație congenitală la sold, adică m-am născut cu un os deplasat la picior sau ceva de genul, am stat vreo 6 luni in ghips cu piciorul. Doctorul ( care a murit acum cativa ani ) le-a zis părinților mei sa nu fac sport, să fiu scutita la școală la ora de sport. Mie sincer îmi place foarte mult sportul, îmi place să fac mișcare, până la 12 ani nici nu am mai mers pe bicicleta pentru că spuneam că depun efort la picior și nu știu ce. De o perioada de timp am inceput sa fac celulita pe picioare (eu fiind destul de slabă) și am vrut sa scap de ea. Am inceput sa fac foarte multe exerciții, genuflexiuni. Întrebarea este: oare mi s-ar mai putea întâmpla ceva? Mi se mai poate deplasa osul acela? Într-un fel îmi este frica, dar vreau sa duc un stil de viață sănătos, vreau sa fac sport, e o plăcere pentru mine, mi s-a făcut mai mult frica pentru că a început puțin să mă doară osul unde am fost operată și mă gândesc să nu mi se întâmple ceva nasol după 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! :*
Ar fi bine daca ai cere parerea unui medic avizat, dar pot si eu sa iti dau cateva sfaturi.
Ca activitate sportiva nu ti-as recomanda sa mai faci genuflexiuni si alte exercitii de forta pentru ca iti fortezi articulatiile. Eventual daca mergi la sala lucreaza doar bratele cu gantere sau la aparate.

Ai putea face exercitii la sol/la saltea, stretcking, exercitii de echilibru/yoga, sau chiar pilates - sunt exercitii fizice recomandate in recuperare medicala dupa accidente, fracturi, operatii, etc.
pe foarte multi i-a ajutat pilatesul sa isi reindrepte coloana, cocoasa, picioarele, etc.

Ai putea merge cate o ora de doua sau trei ori pe saptamana la cursuri de inot. Cred ca ar fi cel mai eficient. Apa este mai densa de nu stiu cate ori decat aerul si poti face ce miscari doresti tu, exista antrenori de gimnastica medicala in apa. Inclusiv gravide am vazut la bazin facand miscare happy Si chiar nu costa atat de mult intrarea la bazin...
Ai putea apela la masaj anticelulitic la un salon modern, etc.
Dar cel mai important, fa o vizita la un medic nou, cere si primeste o parere avizata si relevanta si ai grija de tine :*