| DianaLovee123456789 a întrebat:

As avea voie sa fac sport, sa ma plimb pe bicicleta etc daca sunt operata la picior? Am avut luxatie congenitala la sold sad
Dau FUNDITA :* :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MgdDroopy a răspuns:

Fă sport. Trebuie să îți întărești mușchi, oasele, încheieturile.
Totul ține de tine. Ai grijă și nu forța.
Sportivii au accidente mereu. Si își continuă activitatea.
Au trecut atatia ani.
Dar te poți duce la medicul de familie :-( și să îți iei trimitere pentru gimnastică medicală. (e dreptul tău). Sport gratis și recuperare profi. :-)

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să consulți medicul curant, poți face gimnastică medicală, pentru început.
Pa, pa.

| hamsterita29 a răspuns:

Depinde cat timp a trecut de la operatie. daca a trecut perioada de repaus poti sa faci sport.ar trebui sa iti intrebi medicul cel mai bine fiindca noi nu avem cum sa stim exact situatia ta

| DianaLovee123456789 explică:

Am fost operata la varsta de un an si 6 luni. Acum am 13 ani. Nu as vrea sa intreb medicul de familie. E putin cam "trilulilu" ca sa spun asa si nu stie ce vorbeste. laughing)

| MgdDroopy a răspuns (pentru DianaLovee123456789):

Dacă nu te doare, da. A trecut foarte mult de la operație.
Nu forța la început. Oricum ai nevoie de miscare.

| DianaLovee123456789 explică (pentru MgdDroopy):

Nu ma doare chiar deloc happy Foarte foarte rar s-a intamplat sa ma doara putin. happy

| MgdDroopy a răspuns (pentru DianaLovee123456789):

Fă sport. Trebuie să îți întărești mușchi, oasele, încheieturile.
Totul ține de tine. Ai grijă și nu forța.
Sportivii au accidente mereu. Si își continuă activitatea.
Au trecut atatia ani.
Dar te poți duce la medicul de familie :-( și să îți iei trimitere pentru gimnastică medicală. (e dreptul tău). Sport gratis și recuperare profi. :-)