| andreii34 a întrebat:

Am 16 ani este bine sa iau pastile vitamina d? Eu sunt inalt si nu vreau sa mai cresc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E chiar recomandat sa iei in perioada cu covid, dar maxim de 1000 (de ex Detrical de 1000, una pe zi)căci mie am observat că îmi dă insomnie daca iau de 2000 sau mai mult.Iti recomand Detrical de 1000.Doctorul Daniel Amen, celebrul doctor american, in carte sa recomanda sa luam zilnic vitamina D3(simpla)și mai ales în perioadele reci fara prea mult soare.

| Ofiintă a răspuns:

Inaltimea este determinata genetic. Vitaminele nu condiționează creșterea în înălțime.
S-ar putea să îti crească, eventual, apetitul/pofta de mâncare.

| Nirvanaaa a răspuns:

Vitamina D ajuta la sănătatea oaselor. Fa și o dozare de vitamina D sa nu cumva sa fie in exces. In orice caz de creștere se ocupa hormonul somatotrop( STH) și somatomedinele(factori de creștere). El stimulează condrogeneza la nivelul cartilajelor de creștere metafizare(diafizoepifizare) și determina creșterea in lungime a oaselor. Vitamina D nu te face sa crești in plus.

| KR0NSTADT a răspuns:

Medicul curant ce spune?

| AMC2551 a răspuns:

Crede-ma, o sa cresti fix atat cat trebuie, faptul ca iei Vitamina D nu va afecta cu nimic cresterea ta.