| maxim789 a întrebat:

Salut,peste o luna am 15ani am inaltimea 1.69, vreau sa ma cresc, ma inalt sunt pastile pentru aceasta, ajutați-mă? Basket, ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca baiat, poti sa mai cresti pana la 18 sau chiar 20 de ani.
Poti stimula cresterea in inaltime, prin practicarea unui sport: baschet, volei, handbal, inot.
Din pacate NU exista pastile sau tratamente care sa te ajute sa cresti!

| maxim789 explică (pentru Violleta2022):

Sariturile sau viteza mare tot ajuta la cresterea inaltime

| Violleta2022 a răspuns (pentru maxim789):

Tu vorbesti din experinta ta, de doar 14 ani?

Nu copile, doar sariturile nu ajuta!
Cat priveste "viteza mare" la ce anume te-ai referit?

| maxim789 explică (pentru Violleta2022):

La cresterea inaltime

| Peridava a răspuns:

Abia de acum vei creste mai mult. Nu, nu exista pastile pentru asta. Dar sportul ajuta.

| Vioreldb a răspuns:

Ai o inaltime optima pentru varsta ta.Multumeste-te cu cat ti-a dat Domnul Dumnezeu.Sau cere-I Lui aceasta daca totusi e visul tau cel mare.

| maxim789 explică (pentru Vioreldb):

Stiu ca este o inaltime buna la varsta mea dar vreau sa cresc mai mare

| Violleta2022 a răspuns (pentru maxim789):

Poti creste mai mare, daca manaci mancare sanatoasa, dormi cele 9 ore pe noapte (ma refer la orele de noapte, cu culcarea la 10 seara, cel mai tarziu, cand se secreta cei 2 hormoni seronotina si melatonina) si un sport intens, practicat zilnic sau cel putin odata la 2 zile.

| maxim789 explică (pentru Violleta2022):

Eu is infiecare zii fotbal dar fotbal matinca nu ma ajuta la cresterea inaltime, dar bascketul ma ajuta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru maxim789):

Lasa fotbalul si apuca-te de un sport care sa te inalte: baschet, volei, handbal.

| maxim789 explică (pentru Violleta2022):

OK,Multumesc de sfat