| Xd_Magda_1995 a întrebat:

Am 16 ani si anul acesta fac 17 si mi-am început viața sexuală de curând. As vrea sa iau anticoncepționale, dar nu vreau ca doctorița de familie se știe. As vrea sa merg la privat, dar acum sunt doua mari întrebări :Am nevoie de un adult?
Si, imi va da anticoncepționale sau trebuie sa am 18 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.Nu
2.Intai te consulta si apoi iti va face recomandarea cea mai potivita (varsta este doar un criteriu pe langa multe altele pe care medicul le ia in considerare, atunci cand recomanda un anticonceptional care sa nu-ti dauneze).

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Te duci la ginecolog si ii explici situatia.
Mai ales ca implinesti 17 ani.
Uite ce am gasit.
http://www.sitemedical.ro/......elor-orale
http://www.planificaneprevazutul.ro/pilulele-contraceptive-de-la-la-z/
O zi buna :)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mergi si vorbeste cu doctorul. Fara retineri.

| AliGab a răspuns:

Draga mea, esti inca in perioada de pubertate iar anticonceptionalele ti-ar putea face mai mult rau decat bine. Pe deasupra stiai ca se poate muri din ele daca ai ceva afectiuni in corp de care inca nu stii? Tu faci cum crezi, dar eu iti recomand sa sari peste faza cu anticonceptionalele...nu exista si alte metode de protectie decat otravurile acelea?

| Divy a răspuns:

Eşti o proastă, o să ai de suferit mai înolo de pe urma deciziilor tale vei vedea tu straight face
Sfatul meu e să te opreşti din sex şi să-ţi iei gândul în privinţa anticoncepţionalelor.

| SSJGohan3 a răspuns:

Nu ai vreo prietena care are 18 ani si ia anticoceptionale? Gasesti pe una care stii ca ea si ii afli pasii. Sincer cred ca daca ai merge sa vorbesti cu un doctor la privat te-ar ajuta el si fara adult...