| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si imi bate inima foarte tare..se poate sa fie de la ceva lipse de vitamine din cauza ca am crescut brusc? Am si o usoara durere in piept si putina greață.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Michelleolivia032 a răspuns:

Fa o analogie între înălțimea ta de acum 2 ani, respectiv clasa a 8 a și acum, respectiv clasa a 10 a... Dacă creșterea este prea brusca și observi câteva schimbări fiziologice, precum cele de postura ale spatelui, gen coloana strâmbă, Cocoasa sau abdomenul proeminent scos în fata te sfătuiesc sa faci o vizita la un medicul ortoped. Bolile coloanei vertebrale pot atrage probleme serioase cardiologice, când funcțiile respiratorii sunt ușor presate, astfel inima face un efort în plus, ceea ce se numește insuficienta cardiaca. De exemplu, frumoasă vârsta a pubertății vine cu creșteri bruște în înălțime, ce poate duce la o curbare periculoasa a coloanei vertebrale.

1 răspuns:
| Lola200228 a răspuns:

Nu te speria. E un atac de panica probabil te.ai speriat sau ceva. Pentru ati regla bătăile inimii respira încet și profund.
Verifica.ti tensiunea.