| Antmrvd a întrebat:

Buna! Mai intai ma prezint.
Am 18 ani aproape si probleme ft mari cu vitaminele, adica am lipsa de vitamine si de fier.
Am momente cand imi vine sa lesin si efectiv simt cum nu mai pot si trebuie sa ma asez jos si ma incalzesc.
Am si anxietate si teama de a muri sau pati ceva…
Am lesinat acum aproximativ 1 an cred si de atunci mi-e frica sa merg pe strada singura sa nu lesin, mi-e frica sa stau singura in casa, orice …mi-e frica de orice…
Am momente cand ma pun in pat si ma intind pe burta si simt cum imi bate inima in cap si incepe o apasare pe cap care dureaza putin, dupa cand ma ridic brusc din pat la fel..ametesc sau eventual am starile astea de presiune pe cap si bataile inimii resimtite in cap.
Acum de exemplu am momente cand simt sa inspir aer ca nu imi ajunge, o presiune de la gat parca de acolo ma tine ceva sa respir si de la nas.Mi se usuca ft repede nasul si mi se infunda si nu mai pot respira bine, dar chiar si cand nu e infundat nasul, am simptomele de oprire a respiratiei si durere de cap asupra tamplelor cel mai mult…
Am fost la medic, mi-a zis ca nu pot respira ca-mi induc eu asta in cap si ca la inima nu am nimic si nici la plamani.Nu am facut ekg dar din fostele analize mi-a zis sa ma calmez ca imi stie istoricul si ca totul este din cauza sperieturii de la lesin si starea de anxietate.
Dar eu uneori chiar efectiv merg sa mananc si nu pot pentru ca nu respir deloc ok si nici sa mananc nu pot ca nu mai am cum sa respir..si fac pauze sa trag aer in piept …
Ma sperie tare si sper sa nu fie nimic grav…
Am observat ca atunci cand respir asa greu, am si starea aia de lesin ft mare si daca ma agit sa lesin.
Am observat ca uneori cand incepe sa-mi bata inima mai tare mi se relaxeaza si durerea de cap si incep sa respir si mai bine, banuiesc ca din cauza sangelui pompat rapid…
Un sfat ceva despre ce credeti ca e vorba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la un psihiatru fiindca boala netratata a evoluat, de la depresie si anxietate a ajuns la atacuri de panica si probabil paranoia.
Hrana nesanatioasa pe care o mananci de ani de zile ti-au produs carenta asta de vitamine si starile de lesin, fiindca esti la limita de jos si daca acum nu decizi sa arunci porcariile pe care le mananci si sa te pui serios pe hrana sanatoasa cu multe vitamine si minerale (luate din fructe si legume proaspete mancate zilnic), risti sa ajungi curand la pat si chiar o leguma la spital.
Trebuie sa vrei sa faci ceva cu viata ta, in loc sa tarndavesti si sa te plangi cautand vina altora, fiindca nimeni nu te poate hranii daca tu nu deschizi gura, sa bagi in ea numai mancare SANATOASA!

3 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Mergi la alt doctor

| vlllaaddd a răspuns:

Boss eu zic sa te relaxezi, calmeaza-te stai cu geamurile deschise si mai ia cate o gura de aer cand stai pe geam, priveste ceru, lumea, masinile si fii mai linistit, i-ați ceva de mancare si un suc, uita-te la un film ceva un serial ca nu ti se va intampla nimic.

| cvghuil a răspuns:

Mergi la psihiatru. Si in plus, mananca si tu sanatos.