| Carla01 a întrebat:

Am 17 ani si 1.62 cam asa laughing, pot sa mai cresc in inaltime? Ce ar trebui sa fac? Fac sport cam de 3 ori pe saptamana si am un regim cat de cat sanatos care presupune multe fructe,legume proaspete,ma rog mai mananc dulciuri laughing de de ele chiar nu ma pot abtine,dar vreau sa spun ca am renuntat la cartofi prajiti, nu am mai mancat de 2 ani,nu beau niciun fel de suc,nu mananc mezeluri,le urasc,fara prajeli,nu-mi place uleiul si mancarurile grase,nu mananc fast-food de niciun fel,nu imi place carnea, nu stiu de ce laughing doar pieptul de pui si ador pestele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde si ce inaltime au părintii tai, faza cu inaltimea este genetică, nu poti influența tu cu nimic cresterea in inaltime, tot ce poti face daca vrei sa fii mai inaltă să porti pantofi cu toc inalt, tocurile asigură inaltime si suplețe atit picioarelor cit si intregului corp

| RAY a răspuns:

Prin operatie e singura posibilitate

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, cresterea ta in inaltime s-a cam incheiat, fetele crescand pana la 17-18 ani.
Cum nu exista medicatie, tratament sau tras pe roata ca sa te lungesti, vei creste conform codului genetic, mostenit de la parintii tai.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Mergi urgent la doctorul endocrinolog pentru un tratament de crestere cu hormoni.

Desi cred ca este totusi cam tarziu. Acum 1-2 ani era mai bine.

Lasa fazele cu genetica si cu restul pentru altii. Genetica incarca arma, dar stilul de viata (si ma refer la alimentatie, sport, boli, psihic, mediu, etc) apasa tragaciul.

| Claudiu1905 a răspuns:

Nu, nici o sansa, dar esti destul de inalta, nu bati recordul, dar nici nu ai nevoie de mai mult

| Evelinmariaa a răspuns:

Eu am 17 ani si am 1.61. Si chiar ma simt ok. Nu ai ce sa faci ca sa crești "in mod natural". Poarta tocuri si bucura-te de avantajul acesta. La 1.62 ai o înălțime ok. Poti purta orice tip de tocuri vrei, fara sa arati ca un "stâlp". Pupic

| blackPug97 a răspuns:

Eu am aproape 20 si in ultimele 3 luni am crescut 2cm.Sanse mai sunt si pentru tine...dar depinde si de familie.
Tata are 1, 91, tatal lui tot pe acolo batea..la mine de acolo se trage, dar la tine nu stiu.
Poti sa incerci baschet(aparent saritul chiar ajuta sa te mai inalti)
Oricum pana la 20, toate sansele sa mai cresti happy

| Danielforlafu a răspuns:

Uneori nu poti face nimic astepti sa cresti de la sine multe persoane sunt scunde de statura fie prin arbori genelogici ai familie mostenindui pe cineva fie asa sunt ei

| Kim_Ioana_1990 a răspuns:

Chestia cu înălțimea e și genetica, dacă părinții tai sunt mici de înălțime și tu vei fi cel mai probabil.

| Carla01 explică (pentru Kim_Ioana_1990):

Faza e că tati are 1.80 si mami 1.50 laughing)

| DaniSQRT a răspuns:

Esti perfecta pentru mine si cu 1, 62. Si mai ai si sanse sa cresti, daca joci baschet sau daca faci inot. laughing

| Ale_Alexandra_2000 a răspuns:

Pai depinde de ce înălțime au bunici tai si părinții, s-ar putea sa fi mostenit gena de statura mica, te înțeleg sa stii big grin

| ioanafilip123 a răspuns:

Nu știu cum să zic dar am 10 ani și am 1, 61