| spidy a întrebat:

Am 17 ani si 60kg...as vrea sa ma mai ingras putin macr cu 10kg. Ce sfaturi imi puteti da ca sa ma ingras si sa fac si muschi?

p. s:fara proteine si alte prostii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dianné a răspuns:

Ar trebui sa imi spui si inaltimea, pentru ca masurarea inaltimii este ff. importanta, poti sa slabesti sau sa te ingrasi pe baza inaltimii si a kg. Daca ai de ex. 1. 80 trebuie. sa ai 70 kg.Pentru muschi iti recomand sa alergi mult mult cate putin cate putin pana ajungi la un numar de m.Cu ingrasarea, ar trebuie. sa citesti asta:
Nu este deloc usor sa te ingrasi, la fel cum nu este deloc usor nici sa slabesti. Contrar opiniei ca este foarte simplu sa castigi kilograme in plus doar mancand in exces trebuie sa tii cont de efectele uneori nocive asupra sanatatii ale acestui obicei. Urmeaza o dieta de ingrasare care iti poate asigura un surplus de calorii.

Consuma urmatoarele grupuri de alimente
1. Grupul produselor lactate: lapte, branza, iaurt, inghetata;
2. Grupul carnurilor: peste, pui, porc, vita;
3. Grupul legumelor: consumate proaspete, inghetate, conservate, sucuri;
4. Grupul fructelor: proaspete, inghetate, uscate, sucuri;
5. Grupul cerealelor: paine, paste, briose, clatite, orez.

Alcoolul poate fi consumat moderat, de preferat inainte de masa deoarece mareste pofta de mancare. In cazul in care preferi mancarurile foarte grase (unsuroase) incearca sa folosesti uleiul de masline sau margarina pentru a asorta salatele. Esti liber/a sa optezi pentru mancarurile prajite de cate ori ai chef.

Evita cafeina si nicotina

Cafeina si nicotina sunt stimulente care accelereaza metabolismul organismului tau. Evita sa le consumi in exces deoarece astfel iti ajuti organismul sa retina si sa asimileze valorile nutritionale ale alimentelor consumate.

Mananca tarziu in noapte

Mananca noaptea de cate ori ti se face foame. In acest mod poti castiga cateva kilograme in plus, insa este foarte important ca dupa masa sa te relaxezi pentru a lasa organismul sa asimileze eficient.

Activitate sportiva

Exercitiul fizic este benefic si in curele de ingrasare. Nu-ti fie teama - nicidecum nu vei slabi mai mult! Este important sa executi cateva exercitii de intindere a musculaturii.

De asemenea, factorii genetici pot juca un rol esential. In cazul in care parintii tai sunt slabi, iti va fi foarte greu sa castigi in greutate. Asadar pe langa factorii nutritionali, exista o multitudine de alti factori care pot influenta si impiedica aceasta crestere in greutate, precum stresul si starea de anxietate. O dieta echilibrata, relaxarea si sportul te vor ajuta sa castigi in greutate.
Pupici kiss

8 răspunsuri:
| Biby a răspuns:

Slow, sa stii ca este foarte usor sa te ingrasi, eu eram foarte slaba si m-am ingrasat in maxim 2 sapatamani cand am fost la Fast food, sucuri acidulate, dulciuri si m-am ingrasat, nu sunt grasa dar acum sunt normala iar eu vreau sa fiu foarte slaba ssi ma infometez la 10 ani. Du-te la sala si mananca mai mult.

| Slow a răspuns:

Buna! Eu am 16 ani jumate si 58 de kg (sunt fata). Eu cred ca ai o greutate ideala varstei, dar daca chiar vrei sa te ingrasi, nu te sfatuiesc sa te apuci sa mananci foarte mult, cu atat mai putin dulciuri. De obicei oamenii cred ca e usor sa te ingrasi, dar nu este adevarat. Mergand la sala vei face muschi cu siguranta, dar in acelasi timp vei arde grasimi. Deci tot nu ai rezolvat nimic. Cel mai bine ar fi sa ceri sfatul unui medic nutritionist. Ei stiu cel mai bine ce ti se potriveste tie special, pentru ca toti avem metabolisme diferite.
Bafta!

| Raiden a răspuns:

Sunt in aceiasi situatielaughing, nici macar 60 nu am, vreo 58 laughing. As vrea sa ma mai ingras putin, si sa fac muschi, da na. happy

| andrei a răspuns:

Pai incearca sa manaci ceea ce nu manaca oameni care vor sa slabeasca:p

carne...multa si paine:d fa exerciti zilnice de ex 100 de flotari macat pe 10 100 de geniflexiuni :pwinking si in vreo 2, 3 luni o sa ai 10kg in plus... 10kg de muschismug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sari niciodata peste micul dejun.La acesta mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba, 2-3 ardei umpluti, spre exemplu(sau poate fi unul, depinde daca mai poti sa mananci atat)+o inghetata(ca tot e vara) si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Cam asta a fost meniul meu pentru 5 zile de "concediu"(bine, portii mai reduse)si daca nu faceam sport si nu consumam multa apa, sigur ma ingrasam putin.Pentru muschi, fa flotari(pentru brate); incepe cu 10-20 si avanseaza treptat pana la 50, iar pentru abdomen, fa abdomene(1 data la 2 zile, pentru a evita intinderi musculare si febra musculara); incepe cu 20-30 si avanseaza pe parcurs la 100.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spidy, e foarte important sa respecti mesele principale ale zilei, cat despre exercitiile pe care le faci, doar abdomenele te ajuta sa nu te ingrasi in aceasta zona, ajutand totodata la dezvoltarea masei musculare. Celelalte ajuta doar la dezvoltarea masei musculare, dar niciunul nu impiedica luarea in greutate.Probabil pe langa toate acestea, ai o activitate fizica destul de intensa, ceea ce ajuta la arderea caloriilor si opreste sau incetineste luarea in greutate. Dar daca tu esti slab de felul tau, e foarte posibil sa nu poti lua in greutate, indiferent cat de mult mananci; si eu am vrut in urma cu cativa ani sa pun cateva kilograme pe mine, dar nu se punea decat pe abdomen, ceea ce mi se parea total neinteresantlaughing(voiam sa pun putin pe maini si pe picioare), asa ca am incetat si am facut exercitii speciale pentru dezvoltarea masei musculare in aceste zone si acum sunt multumita. Fa acelasi lucru, din cate ai spus, nu esti genul de persoana predispusa la ingrasare.

| spidy explică:

Pai am 1. 78m ...mananc in general multa paine stau si la curte si al 2-3 zile mananc gratar si o gramada de mezeluri.ar fi tb sa ma ingras dar oricat as manca tot nimic, poate ca si din cauza ca fac exercitii(flotari, abdomene, gantere)posibil si din cauza asta sa nu ma ingras

| Kyzz a răspuns:

Incearca un program fara nici un fel de sport...
sa mananci normal sau poate putin mai mult
sa incerci sa nu sari peste mese(la figuratlaughing)
Nu iti recomand sa mananci fast-fooduri pentru ca chiar daca te ingrasi ele nu sunt sanatoase...mai putine salatewinking fundita?