| Mihaii223 a întrebat:

Am 15 ani, in curand implinesc 16 si sunt foarte slab. Am 45KG dar nu se observa deoarece sunt si scund. Am 1.58/1.60. M-am saturat de fizicul meu si as vrea sa fac o schimbare. O sa imi fac abonament la o sala de fitness. Imi puteti da niste sfaturi? Ce mancare trebuie sa mananc ca sa ma ingras si e bine sa iau proteine prafuri pe langa mancare? Cate calorii trebuie sa am pe zi avand in vedere ca ma duc la sala si mai ard din ele? As vrea sa ajung la 65 de KG dar cu muschi. De inaltime nu imi fac griji ca o sa ma inalt. Dau funda si astept sfaturi din partea voastra! happy

6 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Și dacă ești slab, ce? Ești om! Sănătos să fii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca zici ca te duci la sala, cred ca iti vor da ei cele mai bune sfaturi, daca n-ai medicu meu de familie, cred ca poate sa te ajute. (pentru ca eu am o doctor batuta in cap. )
Sfaturile sunt ca intotdeauna, lasi carnea rosie. Sa mananci cereale (si nu ma refer la bobite cu lapte, ci la orez, ovaz, grau etc). Iti face mama orez cu legume.

| VI3 a răspuns:

Salut!
Pentru a pune masă musculară trebuie să fi în surplus caloric(să mănânci mai mult decât consumi).
Trebuie să mănânci de 4-5 ori pe zi și la fiecare masă să ai proteine și carbohidrați.
Baftă!

| Mihaii223 explică (pentru VI3):

Am citit despre asta, dar ce anume sa mananc sa fie sanatos si sa pun masa?

| VI3 a răspuns (pentru Mihaii223):

Cunoști sursele de proteine și carbohidrați? Un exemplu : Orez cu piept de pui.

| Bomaex a răspuns:

Salut, încearcă sa îți monitorizezi ce mănânci cu aplicații de genul( MyFitnessPal) Trebuie sa ai 1, 8g de proteina pe fiecare kilogram al tău. Adică 65*1, 8. Mănâncă 2 banane pe zi. Cumpara un unt de arahide. Încearcă sa mănânci de fiecare data lucruri bogate in fibre și macronutrienți. Încearcă sa mânca piept de pui, vita. Te vor ajuta. Sper ca te am ajutat puțin. Bafta