| UnQ7 a întrebat:

am 1.80, 15 ani si 60kg
Imi puteti da niste sfaturi cum as putea sa ma ingras vreo 6-7kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Veme a răspuns:

Mentine-ti consumul de acum (deci nu cumva sa il cresti) de produse cu continut de zahar, de produse cu continut de amidon (din grau, orez, porumb, fasole uscata, mazare, linte, cartofi), creste consumul de branza, lapte, oua peste, carne, creste consumul de fructe si legume si neaparat fa un sport, de preferinta anaerob. Nu lua suplimente sub forma de prafuri, eventual, daca ajungi sa te resimti poti lua vitamine si minerale. Important este sa faci sport mult si sa mananci cam 2-2, 5 g proteine animale pe kg corp - deci vreo 120g proteine animale pe zi. Asta este echivalentul a 600 de g de branza, carne, peste pe zi. Cresterea in masa musculara va fi greoaie, dar esti la varsta ideala sa faci sportul asta. Nu te apuca de fast food! Oricum, si fara sa faci nimic odata cu maturizarea si cresterea nivelului de testosteron, corpul tau va anaboliza proteine inerent, deci vei mai creste cu un 5kg pana la 20-21 de ani. Dar facand sport poate vei creste cu 7-10kg, si vor fi de muschi nu sunca, si, ce-i cel mai important, vor ramane toata viata. (muschii acumulati in perioada de crestere).

11 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Mananca nult la cina si ia gustari intre mese (dulciuri).

| anonima13 a răspuns:

Pai, ar trebui sa mananci mai mult, incearca carne si mancare prajita, daca vrei atunci cand iesi in oras te poti duce la mc, kfc sau oriunde cu mancare fastfoodhappy dar ai grija sa nu exagerezi cu mancatul sa nu te ingrasi mai mult decat vreihappybafta!+

| DamiPapucii a răspuns:

Pai la varsta ta de 15 ani nu e nevoie sa te ingrasi.Ai kg nesesare varstei tale. Dupa aia daca te ingrasi va fi ff greu sa dai napoi jos.Bafta

| Cosmin86 a răspuns:

Pune mana si ia 6-7 kg in masa musculara, NU in grasime.

| Andrei899 a răspuns:

La 15 ani 1, 80m? Tata are 46 de ani si are 1, 76 m.

| AndRa003L a răspuns:

WoW... mama are 60kg. si are 33 ani.

Nu stiu ce sa zic... mananca multtt!

| alicepika a răspuns:

Masa musculara de cele mai multe ori maresc greutatea corpului.manaca multe paste fainoase si paine de obicei ele ingrasa

| Cosmin86 a răspuns (pentru alicepika):

Pastele fainoase si painea nu ajuta la masa musculara, acolo se consuma alt gen de alimente happy

| alexion2000 a răspuns:

Mananci foarte mult de la faste food
nu faci pre multa miscare si ori cum mananca foarte mult de la fast food ca de vreo 3 ori pe zi

| giivenchy a răspuns:

Doamne, nu-l mai sfatuiti sa manance pana nu mai poate de la fast food! In primul rand, mancarea aia nu e sanatoasa. Si mai e si scarboasa, cu atat de mult ulei si fel de fel de chimicale. Mi se face rau numai cand mi-o imaginez! Nu te forta sa mananci mai mult decat ai nevoie...si continua cu sportul si miscarea, acum doar n-o sa stai toata ziua pe scaun si sa mananci. Nu-i lua in seama pe cei care ti-au spus sa mananci fast food si sa renunti la sport, e cel mai prost sfat!