| Aianna3 a întrebat:

Am 18 ani, am tiroida autoimună si imi doresc sa slăbesc ceea ce nu pot. Imi puteți da niște sfaturi?
Din cauza tiroidei m-am si îngrășat, am fost si la nutriționist dar nu reușesc sa slabesc. Menționez ca nu prea pot face sport deoarece am probleme cu inima.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Se poate (!) face mișcare, și trebuie, dacă ai probleme cu inima. Ai fost sfătuit prost. Li se recomandă mișcare celor în cărucior cu rotile, celor care au avut infarct sau atac cerebral.
"Mișcare" înseamnă și sa:
- urci și cobori pe jos întotdeauna
- nu zaci în pat decat cand dormi
- eviți mașina, autobuzul, liftul și scările rulante
- 30 minute de 3 ori pe săptămână mers alert sau alergare. Ideal e să ajungi să gifii, adică să atingi 70% din capacitate

Ce ți-a recomandat nutriționistul?

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca ai probleme cu inima si activitate fizica deloc, iti agravezi situatia. Incearca pilates, gasesti pe Youtube filmulete, cardio exercitii usoare, tot pe Youtube gasesti o multime de filmulete. Incepe cu 15-20 minute pentru incepatori, te opresti cand nu mai poti, maine vei putea mai mult. Iar ca sa slabesti prima data ar trebui sa-ti rezolvi problema cu glanda, du-te la un medic endocrinolog, abia apoi la un nutritionist

| ALGator a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Asta cu activitatea fizică ca fiind ceva periculos e din păcate o fobie. Publicul nu e ajutat să scape de ea. Activitatea fizica este prezentata ca fiind periculoasa cand de fapt e invers.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru ALGator):

Ai perfecta dreptate, pana la urma inima e un muschi, cum sa-l ti in forma daca nu prin antrenament? Sportul nu inseamna neaparat sala, mersul cu role, bicicleta, faci curat in casa, ideea e sa te misti. Sa nu ajungem ca americanii, stau tolaniti toata ziua, ajung de 100, 150 apoi de 200 kile si vai, mor de obezitate in urma unui atac de cord, ce ironie.

| ALGator a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

De acord! Spui sa nu ajungem ca americanii. Eu spun sa nu ajungem ca... românii. Americanii instruiti si nu numai ei alearga in draci (am vazut oameni cu pareze dupa atac cerebral care trageau de ei insisi ca sa alerge, asa intr-o rina). Noua românilor ni s-a bagat in cap ca imediat ce avem vreo suferinta sa ne trintim la pat. Sa ne odihnim, sa stam in convalescenta. Si daca se poate, multe, multe medicamente si analize tot timpul, antibiotice luate dupa ureche. Printre altele pentru ca multi medici si scoala nu informeaza. Probabil unii nu stiu nici ei.
Se ignora exact ce ar trebui: capacitatea deosebita a organismului de regenerare si de lupta impotriva atacurilor.
Imi cer scuze pentru interventia in afara de subiect.