| Raducuuu11 a întrebat:

Am 18 ani, vreau sa port pantaloni scurți, dar nu știu ce sa fac cu parul de picioare. Credeți ar trebui sa ma epilez pe picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Înainte de toate, trebuie să știi că părul corporal nu te împiedică să realizezi orice activitate îți propui. Totuși, în ultimii ani, în social media a început să fie promovat un anumit tip de bărbat; bărbatul model care promovează lenjerie intimă sau aftershave. Bărbatul fără păr pe piept, spate sau picioare. Mie nu mi se pare ceva normal dar fiecare după gust. Bărbatul a trebui să fie bărbat nu muiere. A! O epilare in zonele intime, e altceva. Are și o anumita logică.

| Antimanele104 a răspuns (pentru Salontanul):

Sunt de acord cu tot ce ai scris. As putea chiar adauga ca si eliminarea parului de la subrat este igienic si util, mai ales pe perioada sezonului cald.

| zkhb a răspuns (pentru Salontanul):

Eu zic sa incetezi cu stereotipurile astea. Suntem in 2022, totusi. Fiecare face ce vrea. Daca un barbat se epileaza, nu devine "muiere". E trist faptul ca multi oameni inca au gandirea asta inapoiata.

| darrio2007 a răspuns (pentru zkhb):

Gandire normala, nu gandire inapoiata.
Mai ramane sa va puneti si extensii in păr.

| Salontanul a răspuns (pentru Antimanele104):

Exact la asta m-am referit si eu doar ca n-am mai dezvoltat.

| zkhb a răspuns (pentru darrio2007):

De-aia Romania e prin ultimele locuri, din cauza oamenilor ca tine care gandesc asa.
nu inteleg cu ce te necajeste pe tine faptul ca un barbat se epileaza, isi pune extensii, etc? baietii pot face ce fac fetele si vice versa. hai sa gandim un pic si sa nu mai judecam asa aiurea

| Salontanul a răspuns (pentru zkhb):

@ zkhb Eu zic sa-ti tii sfaturile pentru cine ti le cere si gandire inapoiata sa-i spui familiei tale nu mie, needucatule!

| zkhb a răspuns (pentru Salontanul):

Este un site public, deci am voie sa-mi spun opiniile aici. se pare ca tu esti cel needucat aici. daca aveai o educatie buna, iti dadeai seama ca nu e deloc normal sa judeci oamenii pe baza asta. din nou, este o gandire inapoiata. cum poti tu, ca om, sa judeci alt om dupa cum se comporta, atat timp cat nu raneste pe nimeni? inseamna ca esti nefericit cu viata ta.

uita-te la celelalte tari din vest, daca te comportai asa acolo, nu te sustinea nimeni. oare de ce?

| Salontanul a răspuns (pentru zkhb):

@ zkhb Este si imoral sa dai raspunsuri. Nu stii sa scrii romaneste dar dai sfaturi.

| Salontanul a răspuns (pentru zkhb):

@ zkhb A! Esti si psiholog! Stii tu ca sunt nefericit? Tu nu esti in stare sa termini o scoala postliceala dar stii ca eu sunt nefericit?

| darrio2007 a răspuns (pentru zkhb):

Alo, baiatu, nu ma necajeste cu nimic problema asta. Fiecare face ce vrea. Dar peste cativa ani nu vom face diferenta dintre femei si barbati, cand vom merge pe strada.
Pentru ca se va schimba si gandirea.
Romania nu este in urma din cauza unora ca mine. Esti nascut in „democratia" asta de doi bani, prost inteleasa.

| zkhb a răspuns (pentru Salontanul):

Frumos ca eviti tot ce am scris ca sa te fixezi pe un detaliu mic. scuza-ma sa-ti zic dar eu am stat multi ani in strainatate asa ca romana mea poate fi mai gresita. desigur ca tie nu-ti pasa de asta, nu ai stiut cu ce sa raspunzi asa ca te-ai luat de ceva insemnificativ.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Astia nu inteleg nimic din nimic! Faptul ca parintii n-au avut timp de educatia lor isi spune cuvantul.

| zkhb a răspuns (pentru darrio2007):

Nu sunt barbat. nu inteleg de ce ar trebui sa fie o diferenta intre barbati si femei. nu e problema altora ce fac oamenii cu viata lor. daca asa va fi peste cativa ani, atunci care e problema?

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Corect!

| Salontanul a răspuns (pentru zkhb):

Alo! Am spus in raspunsul meu clar ca fiecare dupa gustul sau! Dar se pare ca citesti si nu intelegi ce citesti. Mai mult, la generatia ta este greu sa citesti mai mult de un rand. Cat despre gramatica romana are multe asemanari cu cea straina. Eu stiu si rusa, si franceza, si engleza si italiana. N-am vazut nicaieri ca dupa punct se se scrie cu litera mica. Iti gasesti scuze ca un copil razgaiat.

| zkhb a răspuns (pentru Salontanul):

Se vede ca esti nefericit cand cauti motive sa judeci pe altii din nimic. un om fericit isi vede de treaba lui si nu isi pierde timpul judecand lumea. nu ma cunosti dar sari destul de repede sa-mi spui ce defecte am. eu zic sa faci o introspectie si sa incetezi cu gandirea asta. e foarte trist. atat am avut de spus.

| zkhb a răspuns (pentru Salontanul):

Imi cer scuze ca un om matur, ceva ce tu nu esti. imi pare rau de tine. sa ai o zi frumoasa

| darrio2007 a răspuns (pentru zkhb):

Ai spus clar ca nu esti barbat. Sa ne fereasca D-zeu de un razboi.
Te-am adus unde am vrut.
O seara bună in continuare!

| Salontanul a răspuns (pentru zkhb):

A! Nu esti barbat? Acum inteleg incapatanarea ta in a sustine o aiureala. Nu esti prima de sex feminin care-si sustine o "idee" pana in panzele albe desi stie ca n-are dreptate. M-am mai certat (adineaori) cu una pe Facebook care sustine ca legea se poate aplica si amiabil: la unul da, la altul nu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Băietasul ăsta are probleme grave de socializare, Salontane!
Dar e si tare in clanță. Daca se inmultesc ăstia, cu gandirea lor de doi bani, nu vreau sa stiu ce viitor va avea Romania.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Oricum s-a ales praful de tara asta. Nu vezi ca si cei ca noi au dat cu oistea in gard? Brucan a zis (Dumnezeu sa-l ierte!) ca Romaniei ii trebuie 20 de ani ca sa-si revina. Eu cred ca nu-si va reveni. Vorba unui banc de pe vremea lui Ceausescu: Se zice ca s-a intalnit cu Nixon si i-a dat cadou o masina fara nimic (motor, angrenaje, etc). Avea doar frana de mana pe axul din fata. Cand a vazut Ceausescu a ramas blocat si a zis: de ce mi-ai dat-o doar cu frana. Si Nixon: pe panta pe care ai pornit numai frana iti trebuie ca sa te opresti. laughing Bine! Asta era cu condamnare 6 luni la 3 ani.hee hee

| Emma30555 a răspuns (pentru zkhb):

Mai trebuie sa le vina și menstruație și suntem la fel laughing. E bine totuși ca băieții sa fie mai masculini, cred ca masculinitatea e un factor de atracție în plus

| zkhb a răspuns (pentru Emma30555):

Masculinitatea poate fi un factor de atractie pentru unii, nu pe toti ii atrag aceleasi lucruri, si nu e nimic in neregula cu asta

| darrio2007 a răspuns:

Ramai asa, doar esti baiat.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, ca baiat nu ai de ce sa te epilezi pe picioare precum cocotele masculine, decat daca esti gay si intentionezi sa atragi fauna masculina.

| mihai69 a răspuns:

Poți să-ți faci dreaduri.

| mentholinks a răspuns:

Daca vrei, da, depinde cum te simti tu bine.

| Dismally a răspuns:

Doar daca este exagerat de paros, altfel nu are rost.

| Emma30555 a răspuns:

Prietenii tai se epilează? Ca de fapt despre asta e vorba, majoritatea se iau după anturaj. Pe mine nu ma deranjează parul pe picioare la bărbați, nici nu îl observ, dimpotrivă mi se pare ca dacă e bărbat nu se epilează și pe picioare, acum depinde poate ai prea mult par, dar de fapt nu contează părerea mea sau a unuia de pe TPU ci cum te simți tu, cum este abordata treaba asta în mediul în care socializezi tu.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

De ce sa te epilezi, esti martafoi?

| Maraa345 a răspuns:

Epileaza-te pe cap.

| Ana00005 a răspuns:

Daca vrei, atunci da. Daca te epilezi cu ceara, o sa te cam usture dar macar asa vezi si tu prin ce trec fetele. Un alt beneficiu la epilatul cu ceara e ca te tine mai mult (2-3 saptamani) fata de cel cu lama care tine cam 2-3 zile pana se vede iar

| Antimanele104 a răspuns:

Te epilezi doar daca vrei tu, eu nu am vazut niciodata pana acum sa fie opriti barbati pe strada si sa fie luati la rost daca sunt sau nu epilati pe picioare cand merg cu pantaloni scurti. Altfel zis: eu nu consider epilatul pe picioare la barbati, cel putin, folositor.