Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si de ceva timp imi cam cade parul, in special in fata este foarte rar, ce sampon sau tratament trebuie sa folosesc ca sa imi creasca la loc firele care mi-au cazut in fata sa fie mai des sa se regenereze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UncolorShadow a răspuns:

Ia fiolele de la Gerovital,shampoonul de la Herboshopy si balsamul de la Herboshopy,nu mai folosi uscator,placa,ondulator etc, cand il speli sa eviti apa fierbinte,sa nu te tragi de par cand e ud (de preferinta ar fi sa te piepteni cu un pieptan cu dintii foarte rari ), fa-ti o masca naturala din : ulei de ricin,ulei de argan,ulei de cocos,ulei de masline(extra virgin), ulei de migdale, ulei de nuci sau o masca facuta din lapte si miere (incearca sa gasesti miere si lapte cat mai naturale, de preferat ar fi sa te duci la tara sa iei ). Incearca sa-ti usuci parul natural, crede-ma ca ai un volum si un rezultat super :* uite aici link-ul : http://youtu.be/ba40jkJn5iQ

9 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Tunde-te scurt si fa ceva tratamente, iar pe viitor cand consideri tu ca e prea rar iti poti face un implant. Costa intre 1000 si 3000 de euro dar merita si esti aproape ca inainte.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Umezeste-ti parul cu ulei de masline

| Rainmaker a răspuns:

Salut Iulian.Prima data ar trebui sa cauti cauza problemei tale. Poate fi de natura nervoasa (prea mult stres) sau de natura fiziologica (de exemplu o infectie la o masea).Un prieten de-al meu care a avut aceeasi problema, s-a ras in cap si se freca pe piele cat de des putea cu un catel de usturoi.L-a ajutat!

| Ayakawelwel a răspuns:

Mai bine du-te la un doctor

| Georgette24 a răspuns:

1. Masca cu mustar
2 linguri de mustar pudra, 2 linguri de apa calda, 1 galbenus de ou, 2 lingurite de ulei de masline si 2 lingurite de zahar.
2.Masca cu ulei de ricin
doua lingurite de ulei de ricin, 10 picaturi de vitamina A uleioasa, 5 capsule de vitamina E pe care le spargi si folosesti continutul lor, o lingura de miere si zeama de la o jumatate de lamaie.(30 de min dupa care speli cu sampon si clatesti bine)
3.Masca cu ulei de masline si galbenus de ou (cea mai eficienta )
2 galbenusuri crude de ou cu 5 linguri de ulei de masline. iiluezi rezultatul prin adaugarea unei cani de apa, apoi masezi scalpul, incet, cu aceasta masca(aprox 25-30 min, clatesti doar cu apa)
4. Masca de parcu avocado ( superba)
Pentru parul lung este nevoie de miezul unui avocado intreg, bine maruntit si amestecat cu o jumatate de ceasca de ulei de masline.

Daca parul este uscat, mai poti adauga in compozitie si o lingurita de miere.

Aplica masca pe parul umed, strange tot parul intr-un coc, acopera-l cu o casca de dus si cu un prosop. Lasa ingredientele sa actioneze timp de 20 de minute, iar la final spala-te cu apa si sampon.

| likemegirl a răspuns:

Incearca un samon de urzica, dar nu orice facatura cumpara de la un brand cunoscut

| CraciunFlo a răspuns:

Incearca un tratament cu ulei de ricin

| CrysCioa a răspuns:

Ulei de racin ..il gasesti in farmacie la trei lei.