| Derkes a întrebat:

Am 19 ani si nu mai am mătreaţă de 2 ani. Este ceva grav? Tinand cont ca la fiecare spalare imi cade parul excesiv, dar atunci cand este uscat nu imi cade aproape deloc, decat 2-3 fire iar părul a început să fie mai rar. Poate fi vorba despre inceput de chelie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate sa fie inceput de chelie. Cu 2000€ iti faci implant de par aduna bani nimic mai greu.

| Raven a răspuns:

Tu trăiești cu impresia că mătreața e un simptom al sănătății scalpului? Cam așa credeau vikingii, că dacă nu mai aveau păduchi, erau pe moarte laughing
Altul moare și-așa n-are, de ce crezi că există atâtea șampoane anti-mătreață pe piață, de ce crezi că întreabă lumea pe aici care e cel mai bun șampon de acest gen?
Părul nu e static, fire noi cresc, altele cad, e normal să cadă în jur de 50 de fire de păr zilnic. Le vezi mai bine când faci baie, atâta tot.
Oricum, chelia ține și de moștenirea genetică iar uneori stresul ori o boală se pot număra printre cauze. În primul caz, e clar că nu poți face nimic, în celelalte cazuri se pot lua măsuri iar părul va crește din nou, odată eliminată cauza.