| Luizaaa a întrebat:

Nu știu ce să mai fac! Îmi cade părul! Aveam părul frumos,des și lung. Acum îmi cade foarte rău părul,mai am și mătreața,se îngrașă repede. Am incercat cu măști făcute în casă cu gălbenuș de ou,ulei de ricin, etc. și după fiecare masca parca la spălare îmi cade mai mult și după ce se usucă sta ca naiba. În curând fac 15 ani și nu știu ce să mai fac! Menționez că am și acnee dar nu excesiv,și mă gândeam că poate fi de la dereglări hormonale (am avut ceva probleme și încă am, dar mai rar). Ce pot sa fac sa revin la părul frumos dinainte? Care ar fi problema?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa zincului, calciului si magneziului pot favoriza caderea parului. Acneea ne semnaleaza si carente de zinc si seleniu. Repeta analizele si vezi ce iti iese, daca ai nevoie sa iei niste suplimente. Nu te mai stresa, incearca sa fii mai calma si echilibrata pentru ca stresul favorizeaza caderea parului si acneea. Glandele sebacee sunt activate si puse mai mult in functiune de activitatea sistemului nervos central, iar sebumul este un mediu proprice pentru dezvoltarea bacterilor.

Gasesti in farmacii crema bioderma sebium global, are ingrediente antiinflamatorii, calmante si acid salicilic. Acidul salicilic are efect antiinflamator, antibacterian usor, indeparteaza excesul de sebum din pori ( ala care produce cosurile ). In concluzie, este foarte eficienta crema asta.^^
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029570

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte sau mananc iaurt a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume
Incearca sa eviti o luna sa mai mananci produse lactate, mai ales lapte, iaurt si branza - vezi cum se comporta tenul tau. Unele persoane au scapat de cosuri avand o astfel de " dieta ".

Pentru matreata poti sa folosesti samponul Selsun Blue ( ingredient activ : selenium sulfide ) este foarte eficient, poti sa cauti review-uri pe net si sa-l cumperi de la farmacia tei, e mult mai ieftin la ei :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017303
Am scris aici cauzele care duc la producerea matretii : https://www.tpu.ro/conversatii/de-la-ce-apare-matreata-in-cap/

Folosesti un produs pentru curatarea tenului? Acum ce sampon folosesti?

| Luizaaa explică (pentru anonim_4396):

Da folosesc un cleanser or curățarea tenului și când am timp îmi exfoliez tenul (nu mai mult de 2-3 ori pe luna ), mai fac cate o masca naturala și imi merge bine. Acum nu mai am multe cosuri, doar când sunt la menstruație. În legătură cu șamponul​, folosesc Head & Shoulders

| anonim_4396 a răspuns (pentru Luizaaa):

Dermatologii recomanda sampoanele de la ACM pentru caderea parului, are o formula destul de ok ( are multe ingrediente faine ), citeste niste review-uri despre el inainte sa-l cumperi ( il poti folosi alternativ cu samponul Selsun Blue pentru matreata, pe mine Selsun Blue m-a scapat intr-o saptamana de matreata daca ti se intampla la fel poti sa folosesti a doua saptamana selsun blue doar pentru intretinere si in rest AMC ) :
http://beautybyjules.ro/......novophane/
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10038268

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Cel mai bine te duci la medic, faci analizele pe care ti-le da, iar apoi iei tratementul pe care ti-l va da.
Nu te poti trata dupa ce auzi, dupa cum ai spus si tu, e posibil sa fie de vina o dereglare hormonala, posibil sa ai lipsa unele vitamine.
Doar un medic este in stare sa elucideze misterul.
Cel mai bine apeleaza cat mai repede la un medic, astfel incat sa stopezi caderea parului cat mai devreme.

| Luizaaa explică (pentru OldSoul):

Da,am probleme hormonale după cum am spus. Mă simțeam foarte rău, cu stări de leșin și altele, am făcut o grămadă de analize și mie îmi ieșea că am lipsa de calciu, dar am observat că asta de întâmplă doar când sunt la menstruație. Sincer, nici nu-ți vine să mergi la medic. Te duci pe jumătate "mort" și nu-ți fac nimic!

| OldSoul a răspuns (pentru Luizaaa):

Eu zic sa mergi la un medic dermatolog, poate ca chiar ai lipsa de calciu si de aici si problema. Trebuie de vazut, eu zic sa nu pierzi timpul. In afara unor analize la sange nu prea ai nimic de facut, eu zic ca merita sa mergi din timp.

| cevdet a răspuns:

Iti cade, tocmai pentru ca este gras. In acest caz, galbenusul de ou, mai rau face.
Da, poate fi de la dereglari hormonale. Mergi la medic. Si nu mai folosi toate prostiile de care auzi. Spalatul des, cu un sampon pentru utilizare frecventa (sau pentru copii) este mai folositor.