| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si vreau sa iau anticonceptionale. Se fac analize? Ce-mi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, draga mea anticonceptionalele ti le poate recomanda doar un medic ginecolog sau un medic de planing familial, mergi la el si vezi ceea ce iti recomanda, nu lua asa din auzite orice.Succes.

5 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Du-te la un cabinet de planing familial pentru. ca acolo iti vor face niste analize si in functie de ele iti vor recomanda si pastile. Anticonceptionalele sunt cu concentratie de hormoni mai mare sau mai mica si nu ai de unde sa stii care ti se potrivesc insa medicii de acolo vor sti, asa ca nu lua de una singura.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Se fac analize. Mergi la un cabinet de planing familiar/medic ginecolog... iti va lua putin sange, iti va face niste analize si iti va recomanda cele mai bune anticonceptionale pentru organismul tau. Bafta!

| bordeiuta a răspuns:

Eu stiu ca nu se fac analize(din propria experienta) insa cu siguranta nu trebuie sa iei dupa ureche, adica ce i-a si colega ta tongue. Trebuie sa mergi la un cabinet de planificare familiala si in urma unor intrebari puse de dr respectiv iti va prescrie anticonceptionalele potrivite.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la ginecolog si el iti v-a recomanda analize si in functie de rezultatul acestora iti v-a prescrie ceea ce se adapteaza mai bine la starea ta de sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e nu va luati dupa oricine