| Iustinian123 a întrebat:

Am 21 de ani. Mi-am făcut recent analizele la clinica SANTE Ploiesti. In mare parte au ieșit in regula, mai puțin creatinina si acidul uric. Creatinina a ieșit 1.49, fapt pentru care am repetat analizele la Bucuresti la Medas. Aici creatinina a ieșit 1.01. Primul rezultat a fost eroare? La Bucuresti a ieșit acidul uric 7.8 (valorile date de ei fiind 3.5-7.2). Sunt motive de îngrijorare? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diferenta este acceptabila, adica e probabil ca la prima analiza sa fi fost un pic mai deshidratat ca la a doua. da, ai motive de ingrijorare. Fie mananci excesiv de multa carne sau proteine de alt tip, fie rinichii tai au probleme, fie amandoua. Ar trebui sa te vada un internist. pana atunci, bea mai multa apa si redu cantitatea de carne din alimentatie.