| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Mi-am făcut analize la sânge și mi-a ieșit acid uric 7.9, am ținut regim timp de o saptamana.
După acest timp am repetat analizele și mi-a ieșit tot 7.9.
Aveți idee daca exista posibilitatea unei erori la un centru de recoltare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unele analize nu se modifica dupa o saptamana de regim alimentar, necesitand multe luni de regim serios.
Tine regim minim 3-6 luni si repeta analizele sa vezi daca au scazut valorile.
In general, valorile acidului uric sunt ridicate din cauza unui consum exagerat de proteina (carne foarte multa ori proteina sintetica).
Un regim alimentar echilibrat, containd 2 parti de legume si doar 1 singura bucatica de carne, poate sa-ti regleze acidul uric dar numai dupa 3-6 luni de mancat constiincios, cu multe fructe, legume si foarte-foarte putina proteina (carne).
In situatia ta, proteina sintetica din prafuri este total contraindicata.

| Floridori a răspuns:

Ma indoiesc ca ar fi existat erori, mai ales fiindca rezultatul a fost acelasi.
Daca probele ar fi fost compromise, ai fi stiut asta si analiza ar fi trebuit repetata.

Nivelul acidului uric nu este mult peste limita, dar cauzele pot fi diverse, de aceea, faptul ca ai tinut regim alimentar o saptamana, nu este o garantie pentru ca acesta sa scada.
Ideal ar fi sa faci si alte investigatii relationate, astfel incat sa se poata stabili cauza acestui rezultat crescut.De asemenea, este posibil sa fie necesar un regim alimentar pe o perioada mai lunga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poate da erori, depinde mult și de alimentația pe care ați impus-o în regimul dumneavoastră pentru ca nu toate alimentele care consideram ca sunt pentru regim ajuta.