| popclaudia a întrebat:

Am 21 de ani si am fost diagnosticat recent cu chist arahnoidian temporal drept in urma efectuarii unui Rmn. Extirparea chistului se poate face numai prin operatie sau exista un tratament? Daca numai prin operatie parerea dvs, unde ar fi mai indicat sa se faca la noi in tara, daca da, unde? sau in strainatate? Astept raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu sa existe vreun tratament curativ in afara de interventia chirurgicala. Localizarea temporala il face usor de abordat chirurgical, deci cred ca poate fi operat si in tara. Sigur, daca ai posibilitati materiale, poti merge in strainatate (Viena mi se pare o alegere buna). Daca alegi sa faci operatia in tara cred ca Spitalul de Neurochirurgie din Bucuresti sau Spitalul Floreasca raman cele mai bune alegeri.

5 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Intra pe site-ul www.sfatulmedicului.ro si inscrie-te. Acolo vei afla parerea unui medic de specialitate. Multa sanatate iti doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e mai bine afara. sitatal meu e tot cu diagnosticul asta si va fi operat afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Bucuresti la spitalul nr. 9 sau la Elias se opereaza cu succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut acelasi diagnostic si am fost operata in Cluj de carte Dr Ioan Sfefan Florian, este un medic foarte bun, am fost operata de 5 ani si ma simt foarte bine

| vsseoana a răspuns:

Mama mea a fost operata de asa ceva la inceputul lunii feb la spitalul elias din bucuresti dupa ce in decembrie ni s-au cerut 40 mii euro in elvetia pentru aceasta operatie. se simte foarte bine. recomand cu toata increderea acest spital si echipa de neurochirurgi de acolo. avem niste doctori pe cinste.