| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! De la chistul arahnoidian temporal drept și stâng am amețeli (senzație de rotire) sau de la altceva? Acest chist se poate absorbi singur? Nu mai vreau la doctori!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMaster a răspuns:

Chisturile arahnoidiene pot cauza ameteli, senzatia de rotire sau alte simptome neplacute, deoarece pot afecta structurile din jurul creierului si a coloanei vertebrale. Aceste chisturi sunt formate din lichid cefalorahidian care se acumuleaza in tesutul arahnoidian, o membrana subtire care inveleste creierul si măduva spinării.

In unele cazuri, chisturile arahnoidiene se pot absorbi singure, dar in alte cazuri pot necesita tratament medical pentru a fi indepartate. Este important sa discutati cu un medic despre simptomele dvs. si despre tratamentul potrivit pentru chistul arahnoidian dvs. Ignorarea simptomelor sau a tratamentului necesar poate duce la complicatii grave.

Daca nu doriti sa mergeti la medic, puteti discuta cu un medic online sau puteti apela la un serviciu de urgenta medicala daca simptomele sunt severe sau daca aveti nevoie de asistenta imediata. Este important sa nu ignorati simptomele si sa luati masurile necesare pentru a va proteja sanatatea. Succes!

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Drept si stang? Sunt chisturi primare, corect?
Ametelile sunt simptome comune in cazul chisturilor arahnoidiene, mai ales fiind temporale.

Nu dispar de la sine si trebuiesc monitorizate, deoarece exista pericol real doar cand acestea se rup, iar atunci este necesar sa se intervina chirurgical.

Nu stiu exact ce anume te face sa fii chiar atat de inversunat in ceea ce priveste medicii, dar ar fi bine sa gasesti un neurolog cu care sa rezonezi si acesta sa te monitorizeze cat mai corect.

Multa sanatate!

| ___Enzo explică:

Este asimptomatic