| Diamant_7101 a întrebat:

Am 22 ani, 1, 73 si 50 de kg, este normal asa ceva? Va rog ajutati-ma cu o reteta ceva ca vreau sa ma ingras si nu reusesc, mi-e rusine sa ies din casa si psihic sunt traumata din cauza asta.De mincat maninc f bine dar nu se pune nimic.Am probleme cu stomacul, poate sa fie asta o cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte important sa nu sari peste nici-o masa a zilei.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite,dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti(mici sau medii),spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase).Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sanwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate,nuci,alune sau fistic.Daca dupa cateva luni(minim 3) nu se observa nici-o diferenta,e posibil sa fii genul de persoana care nu poate lua in greutate.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cindva aveam 18 ani, 1, 98 m inaltime si 66 kg. Eu nu eram terorizat psihic, desi la scoala si pe strada multi isi bateau joc de mine cind ma vedeau. Insa nici bine nu imi era. Eu am inceput de la acea virsta sa merg la sala, si am reusit sa remediez "defectul". Insa ce m-a ajutat mai tirziu a fost o carte pentru adolescenti, care trata problema complexelor de inferioritate la tineri, scirsa de un consilier celebru. Acea carte m-a facut sa inteleg ca, dincolo de fizicul ce il am, ca persoana, eu sunt mult mai mult decit atit. Acea carte m-a ajutat sa imi inteleg atit calitatile, cit si punctele slabe. Acea carte m-a ajutat sa inteleg ca conteaza mai mult ceea ce sunt decit cum arat. De atunci, am inceput sa caut punctele forte ce le aveam. Am descoperit ca sunt ca orice om, cu calitati si defecte. Am cautat sa imi imbunatatesc latura interioara si am descoperit un lucru interesant: daca ai ceva de oferit din interior, oamenii vor trece peste ceea ce vad in exterior. Totul depinde de atitudine. Daca mereu te vei complexa de cum arati, nu vei putea fi tu insati, nu vei putea oferi ceva celorlalti, si ei vor simti asta. Eu cred ca problema nu e la faptul ca esti slaba cit la modul cum te comporti tu pentru ca esti slaba. Comporta-te ca si cind ai fi o fata normala, si vei vedea ca faptul ca esti slaba, abia va fi observat. Cindva am cunoscut o fata f slaba, incit ma intrebam care baiat va tine la ea (era atit de slaba incit nu avea nici o forma la corp, doar la fata era frumusica), si totusi, dupa vreo doi ai de cind am cunoscut-o, la 24 de ani, avea prieten. Si sunt sigur ca il avea datorita personalitatii ei aparte - ea nu se complexa de cum arata, ci se purta perfect normal, ca orice alta fata.
Asa ca, nu te mai lasa sa fii trumatizata psihic, si nu te mai uita la cum arati. E adevarat ca baietii se uita mult la asta, insa adevarata dragoste ce o vei avea va sti sa priveasca la ceea ce esti tu ca intreg, la ceea ce este interiorul tau.

| yumeee a răspuns:

Nu ştiu, din punctul meu de vedere, greutatea nu reflectă neapărat realitatea...
Adică şi eu am aceeaşi înălţime (172-173) şi acelaşi nr de kg şi nu sunt extraordinar de slabă.
Dacă te consideri neobişnuit de slabă, poţi merge la un endocrinolog să vezi dacă nu e ceva în neregulă cu hormonii.

| Unique a răspuns:

REZULTATEGreutatea: 50kg
Inaltimea: 1. 73m
IMC: 16. 71

ESTI SUBPONDERAL
(ai o greutate prea mica pentru inaltimea ta)

Greutatea ta trebuie sa se incadreze intre 59. 9 si 74. 8 ca

Răspuns utilizator avertizat
| Diamant_7101 explică:

Sa stiti ca am avut schimbari hormonale, poate fi asta cauza?

| banderas_7792 a răspuns:

Esti f bine stai linistita. sora mea are 1. 70 cu 47 kg si arata demential roiesc baietii in jurul ei. de ce nu ai incredere in tine?