| anonim_4396 a întrebat:

Am 23 de ani si am facut analizele, mi-au iesit glicemii 108 si hemoglobina 6.4. Am diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa repeti analizele si nu cumva sa mananci dimineata, daca din greseala ai pus ceva in gura si ai zis ca merge iata ca nu merge te baga in sperieti, a patit fratele meu s-a internat in spital si a facut analizele pentru comisie, a mers la medic sa se programeze iar medicu l-a internat pe loc, a facut imediat analizele si de teama sa nu fie refuzat cu internarea [dr a zis ca ii face analizele imediat, a doua zi il trimite la alte investigatii si a treia zi il externeaza ]nu a mai spus dr ca a mancat de dimineata si au iesit niste analize de ne-am speriat si asa eram destul de speriati ca era destul de bolnav

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diabet nu ai, glicemia este la limita de sus a normalului. Dar ai o anemie extrem de severa. La 6, 4 hemoglobina ar trebui sa te simti extrem de rau, sa fii ametita, foarte palida. Mai verifica buletinul. Daca chiar HB este 6.4, du-te urgent la spital. Cand zic urgent, inteleg in URGENTA. Ai nevoie de transfuzii de sange si de tratament perfuzabil. In plus trebuie sa afli care este cauza unei asemenea anemii.

| nicky a răspuns:

Poate ar fi bine sa mai repeti o data anlizele cum spunea si brigaela ai anemia f mare si glicemia la fel. Cu glicemia am patit-o si eu dar repetand analiza si respectand ce mi-a spus medicul sa fac inainte de analize cu o zi s-a dovedit a nu mai fi mare(glicemia). Pt. analizele de glicemie cu o zi inainte sa nu mananci dulce, gras sa nu bei sucuri iar seara sa nu mananci abundent. Sanatate