| OvisOvidiu a întrebat:

Mi-am facut recent analizele la sange si mi-a iesit hemoglobina 17, 6 si normal imi apare ca este intre 12 - 16
Tin sa mentionez ca am hemoglobina mare de vreo 3 ani...si nu stiu ce sa fac ca sa imi scada am inteles ca sunt riscuri de a se forma cheaguri de sange, niste sfaturi? Dau funda!
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti fumator, renunta la fumat. daca iei suplimente alimentare nerecomandate de medic, renunta la ele. daca traiesti la altitudine mai mare de 600 de metri sau faci sport de performanta, bea mai multe lichide. daca nu indeplinesti nici una din aceste conditii, mergi la un medic hematolog pentru investigatii suplimentare