| Alky39 a întrebat:

I-am facut mamei un test de hemoglobina glicozilata si i-a iesit valoarea de 5.9%, tin sa mentionez ca are 57 de ani si are aprox. 90kg, este in zona de diabet? Din ce am citit in valorile de referinta este intre 5.4 si 6%, multumesc in avans!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

5.9 e puțin peste medie. Probabil e cazul sa consulte un medic

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Este pre-diabet!
La 90 de kg este supra-ponderala sau obeza, depinzand ce inaltime are.
Ii recomand sa faca sport sau dieta, ca sa slabeasca, fiindca la greutatea asta este foarte mult, pentru varsta si inaltimea ei.