| DIDIDEA a întrebat:

Am 26 de ani si am vocea ca a unui copil de 6 ani. Ce pot sa fac sa fie mai groasa avand in vedere ca este foarte subtire? Ceva remedii? Vreau sa incep sa cant dar cu siguranta nu cu aceasta voce. Fara medic. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Analize la endocrinolog sa vezi dacă ai nevoie de terapie hormonală și dacă nu, atunci sa faci exerciții de voce asemeni transsexualilor (bărbaților trans ftm) care fie li se ingroasa de la testosteron, fie invata sa vorbească mai grav.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cu ocazia recentelor omoruri din SUA asupra unor asiatice, NoFap a intrat in vizorul presei:

The Daily Dot i-a acuzat ca au raspandit o ideologie a urii care a produs aceste omoruri.

Der Spiegel a analizat radicalizarea unora care tind catre acte de terorism si a numit cativa adepti ai NoFap spre exemplificare, iar Departamentul Securitatii Publice din statul Texas prognozeaza ca incel-ii pot deveni cel mai letal focar de teroristi autohtoni. SUA a inregistrat in ultimele doua decenii mai multe asasinate comise de teroristi care sunt crestini si autohtoni decat de teroristi islamici.

| Donsavas a răspuns:

Nu te descuraja sau ceva..sunt multi baieti care au problema asta dar invata sa vorbeasca pe un ton mai jos si nu se observa, cu timpul te obisnuiesti. Citeste si despre nofap benefits sa vezi ca dupa 90 de zile de practica, sunt sanse sa ti se faca mai groasa natural. Deci fara fapping o vreme.

| Ineys a răspuns:

Vorbesti cu un profesor de canto si te indruma el. Nu exista exercitii pentru ingrosat vocea ci doar sa ti-o controlezi si sa cobori/urci in registre si alte nebunii. Detalii tehnice despre cantat, ti le spune mai bine profu de canto.