| Sile25 a întrebat:

Am 40ani sufăr de astm bronșic cum as putea sa ma pensionez pe caz de boala ce pasi trebuie să urmez multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie, i ti da referat pentru medicul specialist la care te tratezi de astm, i ti mai da si ăla un referat cu concluzii si diagnostice ale bolii, si cind ai tot dosarul complet, il depui la comisia persoanelor cu handicap din sectorul in care stai. si ei cei de la comisie i ti vor spune data ziua ora cind sa vii sa te vadă cei din comisie pentru a stabilii exact daca ai nevoie de pensie sau esti apt de muncă dar in munci usoare, sa stii ca nu oricui i se aprobă dosarull de handicap, nu orice boală este un handicap, sunt multi cu boli precum diabetul, care nu este considerat un handicap, si nu este luat in considerare la comisie, multi cu diabet muncesc. Asa ca si tu cu astm bronsic nu cred ca vei obtine ceva, poate obtii de la casa de sanatate, un dispozitiv care sa te ajute sa ameliorezi boala. De unde esti?

| RAY a răspuns:

Faza este ca trebuie sa depui un dosar ca apoi ei sal accepte, nu e asa usor, trebuie sa dovedesti ca nu esti apt de munca, nu stiu unde anume in orasul tau dar in tm stiu

| ubox7007 a răspuns:

La munca usoara (gardian/ingrijitor), asa te pensionezi. La 40 de ani si cu cancer mergi la muca si este si normal, in Romania varsta necesara depensionare este medie cu norma europeana. Trebuie sa ai minim 30 de ani cotizatie sau mai mult, si varsta minima de 57 de ani.

| Oana92 a răspuns (pentru ubox7007):

Nu se aplica chestia asta pentru cazurile de boala. Si nu esti obligat sa mergi la munca daca ai boli grave, problema celor care merg e ca nu stiu unde sa intrebe.

| ubox7007 a răspuns (pentru Oana92):

Scuze, dar nu se aplica nici pentru raceala, nici pentru astm bronsic, astmul bronsic nu este o boala de care sa te pensionezi.