| katalinu26 a întrebat:

Am 43 de ani si am facut analizele medicale, TGO 42 (limita 0-40) si TGP 61 (limita 0-50), este ceva grav sau ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nimic grav, ficatul este un pic intoxicat, poate de la medicamente sau alcool. Trebuie să faci și un ecograf să vezi cum se prezintă el, poate ai și o steatoză (grăsime pe/în ficat).
Poți lua cel puțin o lună de zile, Esențiale Forte (1 capsulă de 3x/zi), ajută la detoxifiere.
Renunță la grăsimi animale, când mai iei tratament medicamentos, ia și un supliment de protecție a ficatului.
Sănătate.
La mulți ani!
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| Lapusneanu a răspuns:

Nu ai absolut nimic. Ai baut ceva tarie sau ai luat vreo 2 pastile de paracetamol(fervex, coldrex, panadol, etc) sau poate nu ai baut apa suficienta si sangele e mai concentrat sa zic asa. Adopta un stil de viata echilibrat.