| nimenialtu_4198 a întrebat:

Am aceiasi problema, parul si tenul gras.Ma spal pe cap la 2 zile cu apa fierbinte, samponul il schimb mai mereu.La cat am parul de gras daca nu il spal cu apa fierbinte simt ca mi-a turnat cineva ulei in cap.Tenul...trebuie sa ma spal de vreo 3 ori pe zi cu dove.Aceiasi problema cu apa. Gresesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cu cat speli mai des fata, cu atat pielea ta va secreta sebum pentru a-l inlocui pe cel spalat. Cumparati un gel de spalare fara sapun( ti-l recomand pe cel de la Oriflame, cu aloe vera), foloseste-l doar seara si dimineata, aplicandu-l pe un disc demachiant umed, sterge bine fata si apoi limpezeste fata cu apa calduta. Folosind apa fierbinte la spalarea fetei si a parului, nu faci altceva decat sa agresezi pielea si ea se razbuna pe tine producand si mai mult sebum. Spala parul o data la doua zile cu un sampon pentru par gras, samponeaza-l de doua ori, limpezeste bine cu apa calduta. Eu folosesc in paralel( ma spal cu sampon pentru par gras si peste doua zile cu Sapun moale de la Hofigal) sapunul moale de la Hofigal care este imbogatit cu saruri minerale si nu contine soda.

| Gospell a răspuns:

Sfat pentru par gras : DU-te la farmacie si cumpara un sampon cu PH neutru. Iar atunci cand clatesti parul, clateste-l cu apa rece.
Sfat pentru ten gras : Cumpara de la farmacie o crema sebo-reglatoare. Iar peste cateva zile/ o saptamana rezultatele vor aparea.

| romanionu a răspuns:

Pai aici e problema...stai linistit...studiaza piata de samponuri, gaseste unul care e pentru ten gras si nu-l mai schimba.
Daca schimbi mai mereu samponul vei avea vesnic aceeasi problema...

| cucalic a răspuns:

Incearcacum am gacut eu.cu wash $go. dupa care te clatestirosi cu otet.nu e o rusine sa folosesti otet. dupa uscare se simte miros-ul de sampon.

Răspuns utilizator avertizat
| kukubau a răspuns:

Nu stiu cum o fi la altii dar la mine e asa si anume: in urma cu 2 ani eram mai plinut si aveam tenul, parul foarte gras dar tinand un regim si facand putin sport am mai dat "jos" si acum parca nu mai tenul si nici parul la fel de gras

| doraz a răspuns:

NU te mai spala cu dove pe fata! iti distruge ph-ul si la 30 de ani o sa arati rau. ia-ti un sapun de la plafar pentru fata, sau cel mai bine servetele demachiante si de cate ori simti ca fata ti s-a incarcat de sebum te stergi si pentru par ia-ti ceva destinat parului gras si nu-l schimba pentru a avea efectul scontat.nu este o rusine sa folosesti servetele demachiante chiar daca esti baiat.iti poti lua si un gel de curatare cu efect de purificare a tenului si te speli cu el dimineata. Sper ca ti-am fost de folos.

| nimenialtu_4198 explică:

Corinatone@ am 17...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la dermatolog. Asta ar fi cea mai buna solutie tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai folosi apa fierbinte cand te speli pe cap, cauta un sampon pentru par gras, purifiant se numeste, iar pentru ten ai nevoie de un gel de curatare, pentru excesul de sebum. E de vina si adolescenta. Nu mai folosi sapun pentru maini ca sa-ti cureti fata, datorita lui tenul va secreta si mai multa "grasime". Ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu parul si eu am o problema asemanatoare...ma spal tot la 2 zile si gata.cat despre ten.aoleo.renunta la dove.renunta la orice sapun, eventual unu cu pH ridicat.incearca sa folosesti un gel de curatare. exista in magazine, pe la avon, oriflame etc.si vei vedea ca dupa catva timp nu o sa mai ai pielea atat de grasa.
si eu am ten gras, dar mai mult in zona T, adica in zona nasului, pe frunte...si mi-a trecut cu gelul de curatare de la Avon, acum nu mai este in brosura, era cu ceva particule albastre, dar mai sunt alte prod de curatare.
paa.

| Jalnic a răspuns:

Solutie pentru păr gras:
http://www.youtube.com/watch?v=PCoaiV-d_yw

| Doaroanonima2002 a răspuns:

Daa...cea mai mare greseala de aici e ca te speli cu apa fierbinte...si te speli prea des pe cap... mergi la dermatolog,.el poate sa iti rezolve problema... si cumpara un sampon de la Gerovital... Sebum Contol... care e foarte bun..si spala-te maxim de 3 ori pe saptamana... iar pentru ten mergi tot la dermatolog... happy