Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce tratament e bun pentru parul gras.Ma spal de 2 ori pe saptamana dar deja dupa 2 zile devine gras, avand aspect uleios la radacina.Ce pot face sa nu mai fie asa? Fundita :*

Răspuns Câştigător
| Adina981 a răspuns:

Uite niste remedii naturiste :

Ulei de migdale si apa

Ai nevoie de jumatate de cana de apa si o lingura de ulei de migdale. Maseaza amestecul in par cu o jumatate de ora inainte sa te speli pe cap. Apoi samponeaza si clateste bine. Nu este indicat sa folosesti doar uleiul.

Lamaie si otet

Ai nevoie de o cana de apa calda, 3 linguri de otet si zeama de la o lamaie. Aplica pe par tot cu o jumatate de ora inainte de a te spala.

Apa de colonie

Amesteca parti egale de apa simpla cu apa de colonie, folosind un prosop de bumbac pentru a amesteca solutia in par. Astfel va fi eliminata grasimea de la radacina firului de par.

Mar si otet

Razuieste un mar si adauga jumatate de cana de otet. Aplica generos pe par cu 20 minute inainte sa te speli, clatind apoi din abundenta.

Ceai

Fierbe cateva frunze si fa un ceai, la care sa adaugi sucul de la o lamaie. Aplica pe scalp si pe toata lungimea parului, lasand sa actioneze pentru 20 minute. Apoi clateste.

Bicarbonat de sodiu

Parul uleios acumuleaza mizerie pe el foarte repede, mai ales daca nu este bine curatat de sampon si balsam. Ai nevoie de o lingura de bicarbonat de sodiu si 4 linguri de otet. Lasa amestecul pe par 5-7 minute, dupa care clateste.

Succes!

4 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Este bine sa te speli de 2 ori pe saptamna. Incerca sa ti parul prins si sa folosesti un sampon care curata foarte bine. Eu ti-l recomand pe cel cu aloe vera de la garnier, mie in fiecare primavara mi se ingrase parul dar folosesc acest sampon si problema dispare. De asemnea cand vezi ca se ingrasa poti sa aplici putina pudra de talc sau sampon uscat la radacina insa dupa mazim 1-2 zile trebuie sa speli parul.

| PinkPanther a răspuns:

Am si eu aceeasi problema, dar nu am gasit nici o solutie, am incercat tratamente scumpe, leacuri babesti etc si nimic. Cred ca cea mai sigura ar fi vizita la un medic dermatolog, dar nu ma tenteaza, mi-e sa nu imi dea un tratament hormonal si nu vreau sa ma joc cu hormonii

| Bondarel99 a răspuns:

Pai foloseste sampoane mai dure ca head&shoulders sau wash&go si vezi daca e vreo diferenta.

| Darius352 a răspuns:

Poti folosi tinctura de urzica e foarte buna...asa foloseste si mama si da roadelaughing