| Burdetiu a întrebat:

Am acid la stomac ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Antiacid!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie să mergi la medic pentru analize.
De obicei aciditatea e dată de Helycobacter pilori, un parazit care dă acid.
Trebuie tratament prescris de medic.
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Dizolva o lingurita de bicarbonat de sodiu intr-un pahar de apa si da-l pe gat!
iar maine mergi la medic!
multa sanatate! happy

| Park1Suin a răspuns:

Toti avem.Acidul care dizolva mancarea in stomac.

| Weider a răspuns:

Poti manca o felie de lamaie si iti trece, sau lapte.

| xDr0gs a răspuns:

Cumpara niste medicamente pentru durerile de burticalaughing.

| Ciocolatefrenchblue a răspuns:

Frate bea in fiecare dimineata suc de cartof cate un paharel. il poti face cu storcatoru, daca nu cumpara niste pastile de catina, astea sunt cele mai bune. bafta

| βuβuƦuzαα a răspuns:

Bunawinking!
Uite aici niste sfaturi care sper sa-ti prinda bine:
5 soluţii utile care alină durerile de stomac

1. Bea un ceai de ghimbir, mentă sau muşeţel.
2. Întinde-te pe spate în pat, masează uşor abdomenul şi eventual pune un prosop încălzit pe burtă.
3. Nu consuma alcool, lapte, mâncare grasă, sucuri carbogazoase şi nu fuma atunci când ai dureri de stomac, deoarece vei înrăutăţi situaţia.
4. Ia cărbune medicinal care absoarbe acidul din stomac. Sau pune 1 lingură de praf de cărbune medicinal într-un pahar cu apă.
5. Mănâncă o felie de pâine prăjită.

Cum previi durerile de stomac

nu consuma alimente în cantităţi mari la o singură masă;
nu mânca doar o dată pe zi;
consumă cât mai puţine alimente care dau aciditate: roşii, castraveţi, citrice;
nu face abuz de aspirină;
spală-ţi des mâinile, pentru a împiedica transportarea bacteriilor în stomac;
evită stresul;
nu consuma desert imediat după masă, ci aşteaptă măcar 1-2 ore;
nu consuma alimente fierbinţi sau prea reci. Sper ca te-am ajutat.
Fundawinking?

| bbycristina a răspuns:

Ia un distonocalmwinking