| Alinnnnnna a întrebat:

Am acnee insa iau pastile si ma dau cu co crema si parca-mi trece. Imi apare doar pe parcursum iernii. Insa de citeva eile miau aparut sub ochi doua pete mari rosii care ma ustura enorm chiar si atunci cind ma dpal pe fata sau ma dau cu crema. Mi se usuca uneori si arat groazniv mai les cind ma dau cu fond de ten. Am fost la medic insa mi-a zis ca tre sa ma dau mai des cu crema pentruca mi s-a uscat pielea insa eu simt ceva straniu, de parca ard.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Mai cere parere unui alt dermatolog; leziunile pe care le descrii sigur nu sunt acneice si ar trebui sa primesti o alta crema in functie de tipul leziunii. http://www.i-medic.ro/dictionar/lupus-eritematos-diseminat

greece12
| greece12 a răspuns:

Schimba-ti dermatologul, sau cere-i o crema antiacneica hidratanta, am senzatia ca ai facut o alergie de toata frumusetea!
Si nu te mai da cu fond de ten cat timp ai acnee, agravezi lucrurile!
Mergi cat mai repede la medic!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna, păi te arde cind dai cu cremă? Dacă da inseamnă că acea cremă actionează asupra acneei, să nu te stergi sau să te speli pe fată cit timp ai crema aceea, lasă o acolo suportă putin ca să i ti treacă. Ce vîrstă ai? Este ca si cu un pantof, te strînge, i ti face răni cind este nou, dar in timp se mulează după forma piciorului. Sau nu te au bătut niciodată pantofii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Incearca sa treci de pubertate! Trece tot de la sine!

| ElenaSA a răspuns:

Poate s-a iritat pielea de la crema aia. Renunta la fond de ten.