| R2D2salsa a întrebat:

Am adormit cu geamul deschis si m-am trezit cu gatul inflamat iar cand tusesc iese puroi galben.Doctorul de familie nu are program azi si maine ies de la munca la 18 asa ca mai am 2 zile de stat asa pana sa pot ajunge la doctor. Ce medicament ma va ajuta? Ma doare gatul de mor, nici sa mananc nu cred ca pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, nu este de la geamul deschis, este viroză in toata Romania, toti sunt răciti datorită vremii de afara ca este foarte cald si nu au murit virușii, acum pentru gît, mergi la farmacie si cumperi, fervex strepsils, aspirină parasinus, si faci un fervex fierbinte si bei si te bagi in pat sa transpiri si strepsils sa sugi sa cedeze durerea in gît, esti fată sau baiat? ce varsta ai?

| alina2k18 a răspuns:

Decasept cu abastru de metil.
Pentru infectii o sa iti dea medicul tratament.
Poti incerca sa te duci la urgente diseara, nu sta inca 2 zile cu puroiul ala.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa nu consumi lapte pana la vindecare. Poate chiar laptele se face vinovat de infecția care o ai la gat (amigdalita). Consuma miere propolizata. Consulta un medic ORL.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Tusesti de.ti iese puroi si tu vrei sa astepti încă 2 zile? Du-te prietene la un ORL-ist, te consulta, schema de tratament si pa. Stii ca infecția poate urca la creier, nu?