| Don714 a întrebat:

Am aflat ca am fimoza. Daca stau bine sa ma gandesc cand aveam vreo 5 ani am fost cu mama la doctor si mi-a facut control la putulica.La 6-7 ani a venit tata de la serviciu si am auzit cum ii spunea mamei ca la copilu unui coleg i-a facut operatie si mi-a "belit" putulica si ma ustura rau.Următoarea zi mi-a facut baie a spus s-o belesc(nu tin minte cuvintele exacte )si s-a apucat sa-mi povestească ce a părut copilul ala.Dupa ceva timp nu l-am mai lăsat sa îmi faca baie si nu am mai facut ce mi-a zis el si acum mi-am dat seama ca am aceasta "boală. Daca acum as face ce mi-a spus tata s-ar putea vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Tatal tau ti-a spus sa decalotezi capul penisului can faci baie, pentru ca atunci este apa calda si sunt sanse sa faci o decalotare completa a pielii penisului si asa sa scapi de fimoza.

| grab a răspuns:

Oameni buni, mergeti la doctor, se rezolva imediat si fara atatea presupuneri si teama...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma pe mine ma mira ca in loc sa dai un search pe google stai sa ne scrii nou parca am fi doctori. Eu zic mai bine sa consulti un doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un doctor

| TanteMarianne a răspuns:

Uita-te pe wikipedia si atunci o sa stii cum se trateaza...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83

| hhhapciuuu a răspuns:

La copii pana la 5 ani fimoza este in majoritatea cazurilor fiziologica si se poate rezolva de la sine fie de una singura fie cu ajutor nechirurgical din partea parintilor. Fimoza poate fi congenitala si se observa neonatal de catre medic sau parinti. Ulterior poate aparea in urma unor infectii locale ale glandului penisului datorate in principal igienei deficitare. Alte cauze ar mai fi traumatismele si leziunile locale sau deficitul de crestere al preputului odata cu cea a penisului.

La adolescenti si adulti fimoza apare ca urmare a infectiilor cu transmitere sexuala sau cauzate de igiena deficitara, smegma stagnand in faldurile preputului favorizand multiplicarea bacteriana. Alte cauze ar mai fi prezenta unui fren scurt sau anumite boli sistemice ca diabetul zaharat.

In unele cazuri fimoza nu deranjeaza insa daca e observata baiatul/barbatul trebuie sa consulte un medic specialist pentru ca se poate agrava in timp iar unele studii au demonstrat fimoza ca fiind factor de risc pentru aparitia cancerului penian.
google- s-a inventat sa stiiwinking

| Discord a răspuns:

Ai mai fost la un control si ti-a zis ca ai fimoza? Nu ai cum sa fi 100% sigur, e nevoie sa mergi la un doctor. La copii fimoza este aproape întotdeauna fiziologică și trebuie tratată numai dacă generează probleme evidente cum ar fi o obstrucție sau un disconfort urinar. La adulți și la copiii mai mari trebuie făcută o distincție între fimoză și frenul scurt care adesea necesită intervenția chirurgical adica prin circumcizie.

| Don714 explică:

Inteleg ce spui dar mi-e rusine sa le spun parintilor, cu toate ca ei stiu, dar mi-e rusine pentru ca nu am discutat despre chestile astea