| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cred, capul penisului nu imi iese afara, adica nu se beleste, am 14 ani si nefiind prea familializat cu asta nu stiam ca trebuie sa iasa, adica credeam ca o sa iasa singur cand fac sex, am citit pe net ceva de fimoza, imi este tare frica, am incercat sa-l belesc dar parca ma doare putin, o fi ca e prima data? Tin sa mentionez ca odata, acum un an cred, s-a belit singur in chiloti si ma ustura, cand am dat chilotii jos sa vad ce am, era scos afara capul, sa incerc sa-l scot chiar daca ma doare putin? Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

O ungi cu o cremă emolientă zilnic și tragi de ea înapoi FĂRĂ să forțezi, tot în fiecare zi, până inelul acela se va lărgi suficient încât să treacă ușor peste baza glandului.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă s-a belit singur, înseamnă că ai o formă ușoară de fimoză. O rezolvi singur, cu răbdare și alifie.

| andreitgru a răspuns (pentru mihai69):

Cum o pot rezolva singur?

| mihai69 a răspuns (pentru andreitgru):

O ungi cu o cremă emolientă zilnic și tragi de ea înapoi FĂRĂ să forțezi, tot în fiecare zi, până inelul acela se va lărgi suficient încât să treacă ușor peste baza glandului.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să faci o vizita la medicul de familie și o să-ți de-a trimitere la un medic specialist (urolog).

| andreitgru a răspuns (pentru anonimg):

Mi e rusine...

| anonim_4396 explică (pentru andreitgru):

Oricum, fiind minor va trebui sa fi însoțit și de părinte. Mai întâi vorbește cu unul dintre părinți. Nu are de ce sa îți fie rușine.

| anonimg a răspuns (pentru andreitgru):

Trebuie să te obișnuiești cu astfel de situații. Aici este vorba de sănătatea ta.
Poți să mergi personal la medicul de familie și să îi spui că ai probleme cu decalotarea (decalotarea -asa se numește din punct de vedere medical ceea ce vrei tu să faci și nu reușești). Medicul va înțelege despre ce este vorba și va ști ce trebuie să facă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O fi fimoza. Dar mai bine sa îți asta un medic, decât eu.