| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 18 ani, 1, 53 cm si vreo 47 de kg.la varsta de 8 ani am aflat ca am polipi si nu am facut operatie. e posibil ca aceasta inaltime sa o am si din cauza acestora? mentionez ca si parintii mei sunt destul de mici ca inaltime(1.60) dar bunicii si matusa mea au peste 1.68 cm. daca se poate face operatia asta in buzau unde si cam cat costa? si dupa aceasta operatie e posibil sa mai cresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este stiut ca persoanele care au polipi in copilarie au un retard important de crestere si dezvoltarea intelectuala. Adica sunt mai scunzi cu cativa centimetri, mai fragili, mai bolnaviciosi si mai putin inteligenti decat ar putea fi. Nu stiu daca tu vei mai creste dupa 18 ani sau nu, inclin sa cred ca ai mai putea creste 2-4 cm in conditiile in care te operezi si apoi te alimentezi bine. Operatia se face in clinica ORL a Spitalului Judetean Buzau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este posibil, pentru ca polipii antreneaza diverse infectii oto-laringo-amigdaliene, si atunci organismul simte in consecinta, daca esti mofturoasa nu mananci orice, racesti repede, faci febra des, te dor urechile, faci amigdalita de doua trei ori pe an, da, organismul tau are de suferit, modul de aparare impotriva infectiilor este prin asa zisa impachetare cu minerale a zonelor, deci le ia din circuit si le depune acolo ca sa apere restul organismului asa incat oasele tale au de suferit, m-am exprimat usor deslanat si ca o neprofesionista, utilizatoarea Brigaela este medic, de cate ori vede o intrebare legata de domeniul ei raspunde, asa ca asteapta si parerea unui expert, sanatate.