| slow0 a întrebat:

Am 16 ani impliniti acum o luna si am 1.60 inaltime. Parintii au 1.75 tata si mama 1.62. Am observat ca fostii mei colegi unii au inca aceiasi inaltime sau chiar mai mici si au aceiasi varsta. Ce exercitii imi recomandati ca sa cresc? Mentionez ca fac sport alerg foarte mult si joc fotbal, si mananc si mult dar nu se cunoaste in greutate. Funda celor carw ma pot ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaituneup a răspuns:

Totul este scris in ADN-ul tau, nu prea poti sa faci multe, poti doar sa influentezi rezultatul final cu 2-3 cm... Fa-i Stretching ajuta mult, si cumpara niste Osteocare (se ia primavara si toamna, 3 luni din fiecare anotimp)

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să te înalți, fii sigur. Dacă gena ta e să fii înalt, atunci vei fi. Dacă îți place să faci sport, continuă, sportul e bun pentru organism, e chiar frumos, îți dă o altă stare de spirit, o bună dispoziție. Însă de crescut, vei crește, oricum. În general, toți copiii își depășesc parinții în înalțime.