| Derkes a întrebat:

Am aproape 20 de ani si imi cade parul excesiv de mult. Parul nu cade când este uscat, dar in momentul in care aplic samponul ( orice sampon ) incepe sa cada extrem de mult. Folosesc un spray si un sampon de vreo 3 saptamani impotriva caderii parului, din Lituania, HairForce se numeste si parca vad o oarecare schimbare, parul este mult mai des, dar acum la ultima spalare a cazut enorm de mult si credeam ca si-a mai revenit. Nu stiu ce sa fac, alimentatia o am buna zic eu, fumez 2-3 tigari pe zi maxim ( nu exagerez), sucuri acidulate nu beau. M-am dat cu fixativ si spuma timp de vreo 3-4 ani, aveam parul super des si cam de un an de zile a inceput sa imi cada. Nu mai folosesc spuma si fixativ de mult timp, dar tot nu si-a revenit. Firul de par s-a facut foarte subtire, a inceput sa se rareasca, iar atunci când cade, la radacina este un folicul alb.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Poate fi si ceva ereditar asta daca bărbații din familia ta au chelie fără ca sa se fi tuns.
Bun, ai părul lung sau ma rog, cat de cat? Pentru ca daca ai părul scurt, eu iti recomand sa te tunzi 0, astfel ii dai șansa părului sa creasca sănătos, pentru ca el crescand, firul de par bolnav ca sa zic asa, nu il ajuta sa creasca cum trebuie, de aceea cade, se rareste si in catva timp nu prea o sa mai ai. Important e dacă ai trecut prin ceva probleme care să ti fi declansat un stres care să ducă mai departe la căderea părului. Dacă totuși tii foarte mult la par si nu vrei sa l tunzi, iti recomand tratamentul anticadere de la Gerovital care conține fiole de ser si sampon. E mai scumput tratamentul dar pe mine m-a ajutat. Si am folosit doar samponul

| christine99 a răspuns:

Foloseste sampoane impotriva caderii parului sau pentru volum. Si un balsam ar fi bun. Poti sa mai iei suplimente de zinc. Este un medicament pentru caderea parului la barbati numit Propecia (finasteride).

| alina2k18 a răspuns:

Du-te si fa-ti niste analize, posibil sa ai niste carente daca iti cade parul excesiv.

| katy a răspuns:

Mananca legume, verdeturi, bogate in fort.ia frunze de nuc, fierbele si spalate cu apa respectiva, o sa intareasca firul de par.

| Andreeush a răspuns:

Poate ai lipsă de calciu, nu ar strica să mergi la un control medical.

| RAY a răspuns:

Caderea nu are legatura cu factori externi si interni de ordin genetic sau anumite boli sau carente de vitamine, vezi de 5 fructe pe zi, cardio, un stil de viata sanatos, multa apa, stresul si el poate, depresia, anexitatea, nevozitatea etc