| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani si imi cade parul excesiv de mult. De vreo 3-4 ani ma dau cu fixativ si spuma zilnic ca sa imi stea frumos parul, dar de la un timp a inceput sa imi cada incredibil de mult.M-am lasat de fixativ si spuma de vreo 4-5 saptamani si tot imi cade, mai ales cand fac baie imi cade vreo 30 de fire de par. Ce pot sa fac in aceasta privinta? Mi-se rareste si parul mai mult pe zi ce trece, mai ales in colturi. Am un par destul de des as putea spune doar ca firul de par este extrem de subtire si firav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adrian277 a răspuns:

Hmmm...30 de fire de par nu-i mult. Chiar deloc. Si eu am avut aceeasi problema acum vreo 2 ani. Dar mie imi cadeau mult peste o suta la spalare. Aveam un parul des si frumos si pe la 16 ani a inceput sa cada. La fel ca tine foloseam spuma si fixativ ( care nu contribuie la caderea lui decat poate daca dai cu fixativ si apoi bagi pieptanul prin el si tragi de par). Am incercat mai multe sampoane si nimic. Am fost la dermatolog si mi-a insirat motivele pentru care parul meu cadea: 1. Aveam parul gras si matreata grasa (foarte grasa) care ramanea la radacina firului de par si practic firul "se sufoca" in lipsa de oxigen. 2. Aveam lipsa de fier si probleme cu glanda tiroida asa ca m-a pus sa-mi fac analizele si intr-adevar le aveam pe amandoua. 3. Stresul. 4 Si cea mai naspa este alopecia androgenica care practic inseamna ca parul ti se rareste constant pana ajungi chel. Daca ai persoane in familie care au chelit si zici ca colturile tale se adancesc inseamna ca o ai pe ultima. Acum eu nu sunt medic dar cel mai bine ar fi sa-ti faci analizele si sa mergi cu ele la un dermatolog. Mie mi-a dat ceva pentru par gras, am luat fier si ceva pentru tiroida dar de alopecia androgenica nu am cum sa scap. E ceva genetic si trebuie luat tratament toata viata. Eu folosesc de un an Minoxydril Alopexy 5% concentratie (nu stiu sigur daca asa se scrie) si pot spune ca folosita zilnic in timp da rezultate bune. Mie mi-au aparut multe fire noi de par si practic linia firului de par "a avansat" putin daca intelegi ce vreau sa zic. Din pacate in colturi nu am vazut o regenerare prea evidenta dar si acolo au aparut cateva fire noi. Cu cat incepi sa iei mai repede ceva tratament cu atat mai bine pentru ca o data pierdut parul ala din colturi foarte greu mai il regenerezi. Oh si tratamentul trebuie luat pe viata...Da stiu, e naspa. Mie mi-a mai recomandat medicul pastile Revisan, luate zilnic pentru 3 luni care sincer au facut minuni. Dupa vreo 2 luni parul cadea in cantitati normale si la finalul celor 3 luni abia mai cadeau cateva fire. Acum iau 3 luni pastilele astea, apoi 6 luni pauza, iar 3 luni, iar pauza 6. Iar ca sampon eu folosesc Nioxin 4 pentru parul vizibil subtiat. Samponul asta in combinatie cu Mynoxidril a facut minuni in sensul ca au trecut deja cateva luni bune de cand am luat pastilele alea de la Revisan si parul meu cade in cantitati normale. Deci da, analize si dermatolog si cat mai repedehappy Succes!

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Daca esti barbat putin mai facut ( nu slabut)Incearca sa te razi pe cap (nu ai cum in cap xD) si poate rezolvi problema.Eu am cam 6 7 ani de cand ma barbieresc in cap saptamanal.Deci o duc bine laughing mai rau e cand nu apuc sa ma barbieresc in cap si ma apuca mancarimile de parca zici ca is lepros.Cheers,daca ai nevoie de detalii, intreaba, te pun la punct cu tot ce inseamna ras pe cap big grin

| aXy99 a răspuns:

Du-te la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alpecin C1 ai incercat?

| RpxOnAir a răspuns:

Oamenii se opresc doar atunci cand vad ca le face rau. Rade:te