| alexdx1122 a întrebat:

Am astigmatism miopic si mi-a spus doctorita ca o sa port ochelari toata viata si vr sa stiu daca e adevarat (si va rog dati si voi niste detalii)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat. Miopia nu se corecteaza, ochelarii te ajuta sa vezi bine si impiedica miopia sa avanseze rapid (o incetinesc).

| Roxana_3230 a răspuns:

Da,e adevarat. Miopia nu se corecteaza decat prin operatie dupa 21-22 de ani, cand ai incetat din crestere.Pana atunci poti purta ochelari si alternativ lentile de contact de vedere.