| Julienne a întrebat:

Am 16 ani si ieri am fost la un control oftalmologic in urma caruia am fost diagnosticata cu astigmatism miopic -1 si mi-au fost recomandati ochelari.Doctorita mi-a zis ca miiopia nu o sa mai scada si va trebui sa port ochelari toata viata si a insistat pe cuvintele astea laughing. Vroiam sa intreb daca intr-adevar miopia nu se vindeca.si daca as putea vreodata sa renunt la eihappy Si in legatura cu operatia cu laser as dori in pret si alte detalii.Multumesc:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Miopia nu se vindeca, ci va evolua in timp. Daca porti ochelarii, evolutia va fi lenta, dar daca nu ii porti mereu, miopia va evolua rapid. Deocamdata cel putin, nu ai indicatie de operatie, dioptriile fiind prea mici, asadar beneficiile fiind mai mici decat riscurile.

Abh
| Abh a răspuns:

Operatia costa 500 de Euro la Cluj. Nu te opereaza nimeni acum pentru ca vei mai creste, ca urmare creste si ochiul. Poarta ochelarii cu incredere, nu ai ce face deocamdata. Miopia nu se vindeca, ori evolueaza, ori stagneaza( cazul cel mai fericit).

| fabiola a răspuns:

O dioptrie de -1 nu trebuie sa te sperie, dar trebuie neaparat corectata cu ochelari pentru ca ea avanseaza foarte repede la aceasta varsta(citit, scris, folosirea calculatorului). Miopia nu se vindeca, in schimb cu inaintarea in varsta, ochiul tinde catre + si la un moment dat se poate sa nu mai porti ochelari! Si inca ceva:consuma fructe si legume care contin luteina!

| Andrei_6051 a răspuns:

Bullshit. daca nu vrei sa porti ochelari toata viata sau sa nu se mai uite nici un baiat la tine... uitate pe http://www.renuntalaochelari.com

| Sara a răspuns:

Ce'i drept, miopia nu prea se mai vindeca. e COOL sa porti ochelari, si in timp daca te plictisesti, ia'ti lentile de contact, nu mai sunt asa scumpe ca pe vremurile de mult apuse. Sper ca te am ajutat!

| คเค๓เк a răspuns:

Eu cunosc un om care avea miopie
el s-a vindecat in cativa ani mancand foarte multi morcovi si acum la varsta de 60 de ani vede perfect fara ochelari!
Din nefericire si eu sunt mioapa am
dioptria -1, 50 :O dc? pentru ca nu m-am dus din timp la control

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt mioapa de mica si intr-adevar... e a mea pe viata :)
De operat inca nu poate fi vorba, esti prea tanara, se produc prea multe schimbari la varsta asta. Si eu as fi interesata de operatie si stiu de la oftalmologul meu ca daca dioptria ramane constanta timp de 2 ani si ai si varsta potrivita, poti face operatia, deoarece aceasta se face 1 data in viata iar sansele de reusita sunt mai mari in conditiile mentionate. Ideea este ca atunci cand vei ajunge la varsta potrivita, bineinteles sfatuita si de un doctor, trebuie sa faci mai multe teste sa vezi daca o poti face operatia, nu e chiar pentru toata lumea.
In acest link ai descrierea unui pacient ideal pentru acest tip de operatie si mai multe explicatii:
http://www.onioptic.ro/laser.php
Iar urmatorul este un articol actual care vorbeste despre operatie si mentioneaza ca pretul ar fi de 1200 eur, dar eu spun ca pretul variaza in functie de clinica.
http://www.ziare.com/articole/operatii+laser+ochi