| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU...Am o serie de intrebari despre dentistbig grin. Vreau sa ma duc sa-mi curat maselele din partea de jos deoarece toate sunt cariate. Insa am o masea care e mai complicata, adica am gaura in ea si e cariata toata. Mi-e frica sa ma duc la medic pentru ca nu stiu ce o sa-mi faca:-ss O sa doara? O sa-mi faca anestezie cu injectia sau cu spray-ul?:-ss La maseua mai complicata o sa doara mai tare?:-ss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi fără grijă, nu te va durea.
Îți face local cu spray pentru a face anestezie fără să simți acul.
Pa, pa.

| Holocaust a răspuns:

Sa spunem ca.stiu destule despre asta.Nu-ti face probleme oh go on.Cel mai probabil o sa-ti faca anestezie, care sincer chiar nu doare(dimpotriva-chiar nu mai simti nimic laughing )Eu, cand am trecut prin faza asta cu multe vizite la dentist eram clasa a 8-a,imi era o frica de time out 'dar dupa ce am terminat si am vazut ca totul a mers bine,n-a mai fost nici o problema, ba chiar m-am hotarat sa incerc chiar sa dau la medicinaa laughing. Deci. fara probleme, da? oh go on

| aryana1991 a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la un cabinet particular e mai sigur si iti dau si garantie la lucrare

| crinutza88 a răspuns:

Cu anestezie nu o sa simti nimic si chiar daca iti face injectie cat poate sa doara o intepatura? ideea e ca daca nu te duci la timp ca sa poata fi salvate si sa scapi decat cu o plomba o sa trebuiasaca scoase dupa care iti pune coronita cu pivot care e mult prea scumpa plus ca nu s compara cu dintele tau natural dupa ce o sa incepi sa ii pierzi o sa iti para rau dupa ei eu asa am patit...

| mandreea13 a răspuns:

LA maseaua despre care vorbesti daca este chiar asa...nasoala treaba o sa ti-o scoata. Mie cand mi-a scos-o mi-a facut 2 injectii (si aveam 12 ani) si crede-ma ca doare. Dar in cel mai bun caz o sa ti-o plombeze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca prima data te va pune sa faci o radiografie panoramica si una pe maseaua in cauza. Asta daca e un tip destept. Mai nou se fac anestezii prin injectie si in momentul in care se lucreaza pe o masea sau dinte care au nerv, nu numai la extractie. Insa, in prealabil, se anesteziaza locul ce va fi intepat cu acel spary ce contine, de regula lidocaina sau xilina. Asta ca sa nu simti injectia. Dupa ce anestezicul injectat isi face efectul, poate sa bage si drujba la tine in gura, pe locul in discutie, ca nu simti nimic. happy Mai degraba e neplacut sunetul produs de frezele cu care lucreaza. Stomatologul va hotara daca maseaua poate fi recuperata sau nu. Daca e masea de minte, in general se opteaza pentru extractia ei. Stii cum e cu maselele de minte: ies ultimele si se strica primele. Nu poti afirma cu certitudine daca o masea doare mai tare decat un dinte. ( desi se spune ca intre dinti caninii sunt cei mai "durerosi"). Depinde de gravitatea problemei. De asemnea importanta e si atitudinea medicului. Daca e degajat, placut, va atenua ult din discofortul psihic cu care ne confruntam majoritatea in cazul vizitei la un stomatolog. Sanatate si curaj!

| Claudiaaaaaaa a răspuns:

As raspunde dar Cred ca e mai bine sa nu raspund. (Eu la masele mile fac singura n-am nevoie de dentist) Cand eram mai mica incepuse sa ma doara maseaua da mi-am scos-o cu mana si mi-a crescut alta Ca tot venii vorba acum trebuie alta