| Zellen a întrebat:

Am o masea cariata cam rau, vreau sa merg la stomatolog..si sa curete acolo si apoi s apuna plomba. Doar pentru asta imi faci anestezie? Thanks. Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

Salut!

În primul rând, stomatologul îţi va da cu un spray care amorţeşte, vei aştepta 5 minute ca acel spray să-şi facă efectul.
După ce spray-ul îşi face efectul, dentistul poate să îţi facă anestezie şi cel mai probabil o s-o facă dacă spui că măseaua ta e cariată rău. Nu doare, pentru că spray-ul acela pare banal, dar anesteziază destul de bine. S-ar putea să simţi o mică înţepătură şi atât, după aceea trebuie să aştepţi 10 minute ca să ţi se amorţească o anumită parte. Poţi încerca să fluieri ca să vezi când a amorţit destul. Dacă nu poţi fluiera, atunci a amorţit cum trebuie.

După ce termină lucrul (nu o să te doară mai nimic, probabil vei simţi o senzaţie neplăcută, dar nu dureroasă atunci când îţi usucă plomba, mi se pare, cu aer + nişte mici înţepături suportabile).

Anestezia o să mai dureze cel puţin 2 ore, după ce termină de pus plomba, timp în care nu ai voie să mănânci nimic şi cred, nici să bei. Locul unde a fost făcută anestezia poate durea de la o zi până la chiar o lună.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, în general, se face anestezie locală ( cu spray sau injectabil )!

Toate cele bune.

| lpavel a răspuns:

Binenteles, altfel o sa te doara... happy

| Nonameagain a răspuns:

Pentru o plomba, nu se face anestezie. Poate doar daca este descoperit nervul si trebuie sa-l omoare.

| Alexandr a răspuns:

Da se face! Daca ti-e frica de anestezia cu ac sa stii ca exista si fara!

| Srk_Emre_1993 a răspuns:

Daca este o masea cariata rau, medicul va trebui sa intre adanc cu freza pentru a curata portiunea cariata si pentru a putea pune plomba.Deci cel mai probabil poate ajunge pana la nerv si in cazul asta va fi foarte dureros.Cel mai indicat este sa ti se faca anestezie, pentru binele tau.Mai ales ca nu doare foarte tare cand se face anestezia, aplicandu-se inainte un spray anestezic local.