| Koguan a întrebat:

Am auzit ca daca nu urinezi inainte sau dupa actul sexual, risti sa iti apara o infectie urinara. Si am auzit ca apare si de la un contact sexual dureros. Este adevarat? Discutam cu o prietena despre astea, si intr-un fel ne contraziceam. Mi-am inceput viata sexuala acum 2 luni (am 18 ani jumate), si ea la 16 ani. Amandoua am avut primul contact dureros, pot spune ca la mine a fost groaznic de dureros, dar nici vorba de infectie urinara pana acum. Ea a avut de cateva ori in tot timpul asta. Si alte prietene au avut infectie urinara. Faceam un fel de studiu in legatura cu "boli" de genul, care pot aparea dupa inceperea vietii sexuale, dar nu ma refer la BTS-uri sau altele luate de la partener. Fiindca toate contactele au fost protejate. Mai stiti si alte exemple de "boli"? Nu stiu daca ma exprim cum trebuie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
mariana
| mariana a răspuns:

Primul contact sexual este dureros pentru ca, prin penetrare, se rupe himenul si desigur ca doare, dar ulterior nu este normal sa apara dureri. Daca apar sunt fie din cauza ca, nu este facut un preludiu si nu este lubrefiat vaginul, fie ca cei doi tineri, nu sunt potriviti, din punct de vedere sexual.
Intr-adevar, dupa inceperea vietii sexuale, pot sa apara infectii urinare, de regula, cistite.
Este necesara igiena intima si inainte si dupa contactul sexual si sa nu i se permita partenerului, sa puna mana pe organul sexual feminin, daca nu s-a spalat pe maini anterior, aceasta poate fi o cauza a imbolnavirilor datorate infectiei.
Mana este cea care intra in contact cu tot felul de obiecte care, pot fi infectate cu diverse bacterii, virusi si acestia se pot transmite, mai ales ca, zona intima este foarte sensibila.
Este bine ca va protejati pentru a nu va imbolnavi de diferite boli venerice si de a nu ramane gravide.
Un gand bun si multa sanatate.