| VisSs a întrebat:

Am auzit ca daca te speli pe dinti cu bicarbonat ti se albesc dintii, dar am auzi si ca are un gust naspa. E bun pentru dinti? Adica, in afara faptului ca ii albeste nu ii poate si deteriora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FollowTheLight a răspuns:

Da, bicarbonatul chiar albeste dintii.Nu trebuie folosit prea mult, adica pui foarte putin pe perie.Te speli cam o data la 1, 2 saptamani.Nu deterioreaza dintii, si da, din pacate are un gust rau.

3 răspunsuri:
| Muhteşem a răspuns:

Nu dauneaza cu nimic bicarbonatul de sodiu, doar albeste.si da, nu are un gust tocmai placut, dar functioneaza garantat 100%, incearca si ai sa vezi!

| Ruxxy a răspuns:

Adevarat! Compus din cristale cu proprietati abrazive, bicarbonatul are proprietatea de a albi dintii. Acesta are efectul de a poliza dintii, de a face smaltul sa straluceasca si de a indeparta petele galbui. Bicarbonatul poate preveni aparitia cariilor eliminand bacteriile, de aceea este un ingredient de baza in pastele de dinti.

Inainte de periajul dentar, pune cateva grame de bicarbonat de sodiu pe periuta de dinti si freaca cu blandete. Insa, nu il utiliza mai des de o data la 10 zile, deoarece fiind un produs abraziv poate deteriora smaltul natural al dintilor.

| Georgy090 a răspuns:

Ii pot deteliora doar daca te spleli in fiecare seara. De gust nu stiu dar si eu am auyit ca ii albeste. Daca vrei sa te speli cu bicarbonat incearca o data la 1, 2 luni.Poti incerca si cu sare fina sau cu zeama de lamaie. Au acelasi efect. Sper ca te-am ajutat. Funda?