| crysstyann a întrebat:

Am auzit ca hipertensiunea arteriala poate aparea la om dupa 30 40 de ani cum poate cineva sa o evite ca sa nu se imbolnaveasca de aceasta boala ce trebuie sa faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa manance sare moderat,sa nu se ingrase,sa faca sport, sa nu fumeze, si sa evite pe cat posibil alcoolul.parerea mea.eu nu am pazit acestea si acum am probleme.

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa adopti un mod de viata sanatos.Sa te alimentezi sanatos, fara sare fara grasimi, fara alcool.Sa faci miscare cel putin 30 de minute pe zi.Sa eviti stresul.Este mai usor sa previi, decat sa tratezi.

| 0vidius a răspuns:

Un stil de viata moderat fara abuz de sare fara prea mult alcool si fara fumat fara sa se ingrase si sport macar 1 h pe zi poate preveni aparita hiperhensiunii dar HTA are diferite cauze: cardiace, vasculare, ereditare etc. iar aparitia ei nu poate fi evitata uneori chiar daca respecti acest "stil de viata sanatos".

| Bijou a răspuns:

Sa manance sanatos, fara grasimi, sa faca miscare, un sport daca se poate, sa nu fumeze, sa nu consume alcool

| Ycu a răspuns:

Cum zicea si prietenu` fumaretul o viata sanatoasa incepe cu o alimentatie sanatoasa si se termina cu un stil de viata echilibrat si fara prea mult stres, trebuie sa stii ca fumatul, alcoolul, drogurile sunt foarte nocive in ceea ce priveste tensiunea arteriala! Succes multa sanatate!