| youlia a întrebat:

Cum se poate trata prin medicamente naturiste hipertensiunea arteriala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se bea zilnic cate o cana de ceai de "coada calului".
Dupa un tratament de cca 5-6 luni curata arterele de depuneri (colesterol), rinichiul, vezica de sedimente (nisip, pietre), dar si fiara.
Sedimentele din rinichi le elimina mult mai repede, chiar in cateva zile.

2 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi cateva tratamente naturiste
"• Infuzie de coada-soricelului si coada-calului (rece) - 2 cani/zi, indulcita cu miere. Se ia de 3 ori/zi cate o lingurita de drojdie de bere. Se face gimnastica respiratorie (se inspira adanc pe nas si se expira). in fiecare dimineata se consuma macerat de usturoi (1 graunte) in apa (1 pahar) tinut noaptea.
• Vascul este un bun remediu. Se va lua 1/2 lingurita rasa de pulbere, dimineata pe stomacul gol. Pulberea se tine sub limba 15 min., apoi se inghite cu putina apa. Rezultatele se vad dupa 2-3 saptamani (vezi si la „Imunitate").
• in caz de hipertensiune mare, se recomanda repaus la pat 5-7 zile. Se vor consuma multe supe de legume, care contin elemente bazice.
• „Coenzima Q10".
• Se recomanda urmatoarele elemente cu efect hipotensiv: ulei de masline, usturoi, iaurt, ceai verde, lapte, legume cu pastai.
• Spirulina - vezi la „Iradiere".
• Buna respiratie si sport.
• Usturoiul contine sulfide care reduc nivelul colesterolului. Macerat de usturoi: 350 g usturoi zdrobit se tin 10 zile in 100 g alcool. Se decanteaza usturoiul. Administrare : in prima zi se iau 1 picatura dimineata, 2 picaturi la pranz, 3 picaturi seara. incepand de a doua zi, se creste zilnic cu cate 1 picatura, pana la 15 picaturi. Astfel, a doua zi vom avea: 2 picaturi dimineata, 3 picaturi la pranz, 4 picaturi seara.
Apoi, se scade progresiv pana in ziua a 10-a. Se ajunge dimineata la o picatura, ca in prima zi. A 11-a zi se iau 20 picaturi/zi, pana se termina intreaga cantitate de alcool. Picaturile se iau in 50 ml lapte sau apa indulcita, cu 15-20 min. inainte de masa. Are efect 3-5 ani. Varianta : se iau, de 3 ori/zi, cate 15 picaturi de suc de usturoi intr-un paharel de apa sau in mancare.
• Se bea ceai de: paducel (infuzii, decoct, macerat, tinctira, esenta din fructe, flori sau frunze. Are actiune cardiotonica, coronarodilatatoare si hipertensiva), isop (scade presiunea sangvina datorita dilatatiei arteriale - infuzie din 1 lingura/cana, 2 cani/zi), mesteacan, odolean, porumbar, sulfina (infuzie din 1 lingura/cana, 2 cani/zi), talpa-gastei (infuzie din 3 linguri/cana, 3 linguri/zi), patlagina, pir, traista-ciolanului (normalizarea tensiunii), troscot, vasc (hipotensiv contraindicat bolnavilor cu leziuni cardiace - macerat la rece cu 2 lingurite frunze/1/2 1 apa, 8 h - se bea in cursul unei zilt - cura de 10 zile), talpa-gastei (infuzia scade tensiunea, prin reglarea ritmului cardiac si a presiunii sangvine, este sedativa), flori de porumbar, frunze de coacaz negru (5 s/250 ml apa), macese, amica, frag, fumarita, plop negru, rostopasca, salvie, tei argintiu.
• Rozmarinul este recomandat datorita uleiului volatil care amelioreaza circulatia si regleaza ritmul cardiac. Macerat 12 h din: 3 lingurite vasc, o linjurita rozmarin si o cana de apa rece. Se beau 2 cani/zi, dimineata si seara, timp de o luna.
• Orezul nedecorticat este hipotensor.
• Sirop de coacaz negru.
• 3 zile/saptamana mancati 1 1/2 kg pere la 24 h. Mancati in rest usor, fara carne.
• Suc de legume cu predominanta morcovului care se combina cu: telina, spanac, sfecla, castravete.
• 1 pahar suc de sfecla, 1/3 pahar miere, 1 pahar apa fiarta si racita. Se bea zilnic cate 1/2 pahar, dupa masa de dimineata si de seara. Cura dureaza 1 luna.
• 2-3 pahare/zi suc de pastarnac (contine mult potasiu).
• Apiterapie : otet de mere cu miere, laptisor de matca, polen, tinctura de propolis 30%.
• Bai cu frunze de menta - infuzie din 300-500 g menta in 5 1 apa. Se pune in apa de baie la temperatura de 37 °C. Durata baii: 20 min. Se face iilnic, timp de 1 luna.
• Se pune pe fundul unui pahar de apa 1 lingura malai. Se toarna peste el apa fiarta, pana la umplerea paharului si se lasa o noapte. Dimineata se bea aceasta apa pe stomacul gol, avand grija sa nu se tulbure malaiul depus.
• Perieri uscate cu o perie de par, de jos in sus, de k membrele inferioare, la cele superioare, apoi spatele, pornind de la ceafa, umeri, coloana; toracele se perie lateral, de-a lungul coastelor, din spate spre fata. in regiunea feselor se fac perieri circulare. Se trece la perierea fetei anterioare a trunchiului. La nivelul abdomenului se fac perieri circulare. Sa se execute zilnic.
• Concedii respectate, sa se faca sport, plimbari de 5 km zilnic.
• Combaterea obezitatii, putina sare, regim alimentar.
• Cura de must, hrean. Se incepe cu 0, 5 1 must zilnic, in 3 reprize, cu 1 h inainte de masa, apoi se creste progresiv pana la 2 1 zilnic, cantitate care se mentine 2-3 zile fara a se mai manca altceva. Se ia in fiecare dimineata 1 lingura de hrean ras cu miere, timp de 1 luna, cu pauza 2 luni.
• Este recomandat uleiul de peste bogat in acizi grasi omega 3. Acesti acizi sunt prelucrati de organism si transformati in eicosanoizi, substante extrem de active, care reduc concentratia grasimilor din sange (trigliceridele), fluidizandu-1, dilatand vasele de sange si prevenind astfel afectiunile vasculare si biliare.
• Suplimentul nutritiv Bio-Marin Plus (firma Walmark) contine ulei de peste concentrat, acid folie si vitamina B12. Acesta scade tensiunea arteriala si protejeaza sistemul cardio­vascular. De asemenea, poate scadea nivelul trigliceridelor din singe, avand si efect anticoagulant si antiinflamator asupra celulelor si tesuturilor."
Vezi mai multe la adresele
http://www.boli-medicina.com/......BM-COM.php
Mai jos ai si cateva remedii homeopate... dar nu ti-as recomanda folosirea lor decat dupa o consultatie cu un medic homeopat
http://www.util21.ro/......urista.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai de vasc o cana pe zi, dupa caz.