Stefan
| Stefan a întrebat:

Puteti sa m-a ajutati, cum se trateaza hipertensiunea arteriala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Da, pot sa scriu cate ceva in acest sens : sa ai un regim de viata si alimentar sanatos, sa folosesti diuretice ( nefrix ) si betablocante ( extreveral, papaverina.), o viata echilibrata, sa combati sedentarismul, si obezitatea si sa eviti alimentele bogate in colesterol; sa eviti supararile, stresul, oboseala si eforturile pentu o perioada de timp, si neaparat sa consulti medicul. Multa sanatate, Lucien.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hipertensinea arteiala se trateaza in functie de cauza. Intotdeauna se cauta cauza (cardiaca, endocrina, renala, etc) si se trateaza aceasta. Pacientii care nu au nici o cauza evidenta, sunt diagnosticati cu hipertensiune arteriala esentiala si primesc o schema de tratament care include intre 1 si 4 medicamente, in functie de stadiul hipertensiunii, clasa de risc, afectiunile asociate, varsta pacientului, eventualele complicatii prezente.

| dy a răspuns:

Asa cum ti-a scris Brigaela, se trateaza functie de cauza, dar si de varsta, antecedente personale, patologie colaterala, mod de viata! Oricum, daca vrei sa faci ceva urgent, pana sa ajungi la medic pentru un tratament de specialitate, incepi prin a elimina sarea din mancare si orice aliment sarat si introdu in alimentatie zilnic 3-4 catei de usturi tocati(nu pisati) marunt!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie folosit si un un tensiometru corect, ca sunt multe care sunt de proasta calitate. eu folosesc eu folosesc de ceva vreme un tensiometru care este foarte interesant, in sensul ca imi permite sa citesc si sa inteleg cu usurinta rezultatele afisate pe ecran, datorita iluminatului in culori al ecranului. daca tensiunea arteriala este mai ridicata fata de standardele stabilite in bpm, ecranul va avea culoarea rosie. daca tensiunea arteriala este mai scazuta fata de standardele stabilite in bpm, ecranul va avea culoarea albastra. vi-l recomand si voua, eu mi l-am comandat online de la un magazin de tehnica medicala si mi-a fost adus acasa prin curier rapid. aici se gaseste: http://www.tehnica-medicala.ro/......oducts.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu beti mai mult de 1, 5 l de apa sau lichide pe zi, ceaiuri antitensiune sunt destule pe net.