| Derye a întrebat:

Am auzit ca portocala sau lamaia se poate folosi ca un remediu pentru cosuri.
As vrea sa stiu cum se folosesc. Si daca e bine sa le folosesc pe ambele sau separat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Hehe, si daca le folosesti pentru uz intern te ajuta in problema asta. Adica sa le mananci. laughing
Sunt mai multe tratamente pentru cosuri, inclusiv cu petrol, sau unguente care au in compozitia lor petrol, ele nu lasa bacteriile sa respire si atunci nici cosul nu mai erupe asa. :\
Mierea este foarte buna, si de asemenea, lamaia. De portocala n-am auzit, dar avand in vedere ca e neam cu lamaia trebuie sa functioneze la fel. Deci, ei o lamaie, o cureti de coaja, tai juma si bagi in gura, tai cealalta juma felii si dai cu ele pe fata la fel cum ai da cu prosopu'. big grin

5 răspunsuri:
| anka a răspuns:

S-a demonstrat că sucul de lamaie are un efect miraculos pe problemele de piele. Poate camufla şi, în acelaşi timp, trata pete de vârstă, cosuri şi pete. Conţinutul de acid citric poate stimula elasticitatea şi sănătatea tenului nostru. Acidul va elimina eficient, de asemenea, bacteriile din pori.
Se ia o felie de lămâie proaspătă şi se aplică pe punctele critice. Veţi găsi ca are efect calmant si tonifiant, în acelaşi timp. Repetaţi acest ritual mic, până când veţi vedea efectul dorit.

| OanaG a răspuns:

Daca ai tenul gras poti folosi ambele combinate, insa daca e pentru cosuri storci jum de lamaie si aplici zeama pe fata, e foarte buna si pentru toata fata nu numai pentru cosuri, are efect astrigent si indeparteaza impuritatile.

| Sin a răspuns:

Lamaia.
Pui trei treimi de apa si cateva picaturi de lamaie.
Nu te da pe toata fata, numai pe cosuri,.

| Sua a răspuns:

Lamaia o tai feliute si o pui pe fata, o lasi 30 min sa actioneze si o clatesti pe urma cu apa calduta

iar portocalei ii razuiesti coaja o amesteci cu putina apa si o aplici pe fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se foloseste separat mai Derye